An islamist intellectual in Turkish political life: An intellectual and political biography of Necip Fazil Kısakürek (1904-1983)
Türk siyasal hayatında bir İslamcı aydın: Necip Fazıl Kısakürek'in entelektüel ve siyasi biyografisi (1904-1983)
- Tez No: 529652
- Danışmanlar: PROF. DR. FEROZ AHMAD
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyografi, Siyasal Bilimler, Biography, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 388
Özet
Necip Fazıl Kısakürek, Türk siyasal ve düşünce hayatının en önemli entelektüellerinden biridir. 1943-1978 yılları arasında aralıklarla yayınladığı Büyük Doğu Dergisi ve onlarca kitabı ile Türk düşünce hayatında önemli bir yer edinmiştir. Bunun yanında Modern Türkiye'de İslamcılık düşüncesinin canlanmasında rol alan önemli öncülerden biridir. Bu çalışmanın amacı Kısakürek'in entellektüel ve siyasal hayatını inceleyerek İslamcılık düşüncesinin Cumhuriyet sonrası Türk siyasal hayatındaki gelişimi hakkında anlamlı bulgular sunmaktır. Çalışmanın biyografi metodu ile yürütülmüş olması sayesinde, Türk Siyasal Hayatı için alternetif bir okuma da sunulmaktadır. Bu çalışma Kısakürek'in, İslami ilkeleri referans noktası olarak alarak, Kemalizm'e alternatif bir modernizatin projesi olarak tasarladığı Büyük Doğu ideolojisine göre devlet ve toplum yapısının toplam dönüşümünü amaçlayan modernist bir İslamcı olduğunu öne sürmektedir. Bu bağlamda, Kısakürek'in Büyük Doğu ideolojisi, Eisenstadt ve Göle'nin 'Batı dışı modernite' kavramı üzerine yaptığı çalışmalar ışığında irdelenmekte ve Büyük Doğu'nun makul ve gerçekleştirilebilir bir devlet ve toplum yapısı elde etme kapasitesinin düşük olduğu bir ideoloji olduğu ortaya konmaya çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Necip Fazıl Kısakürek is one of the most important intellectuals of Turkish political and thought life. With his tens of books and the Büyük Doğu Journal he published at intervals between the years 1943-1978, he had an important place in Turkish thought life. Besides, he was one of the prominent initiators of the revival of Islamism in Modern Turkey. The aim of this study is to present meaningful findings about the development of Islamic thought in post-Republic Turkish political life by examining the intellectual and political life of Kısakürek. Since the study is conducted through the biography method, an alternative reading for the Turkish Political Life is also presented. This study argues that Kısakürek was a modernist Islamist who aimed at total transformation of state and society structure according to the Büyük Doğu ideology which he designed as an alternative modernization project to Kemalism by taking Islamic principles as the reference point. In that regard, Kısakürek's Büyük Doğu ideology is analyzed in the light of Eisenstadt and Göle's works on 'Non-Western modernity' concept and it is tried to be explained that Büyük Doğu is an ideology of which capacity of achieving a conceivable and realizable state and society structure is low.