Kariyer çapaları ve kariyer tatmini arasındaki ilişkinin belirlenmesine yönelik X ve Y kuşağı çalışanları üzerinde bir araştırma
Research about the determination of the relationship between career anchor and career satisfaction on employees generation X and Y
  1. Tez No: 529653
  2. Yazar: GÖKSU GÜNAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİYE OBEN ÜRÜ SANI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmanın amacı, kariyer çapaları ve kariyer tatmini arasındaki ilişkinin belirlenmesinde X ve Y kuşağı çalışanlarının farklılıklarını ortaya koymaktır. Bu amaç çerçevesinde çalışma dört bölümde tamamlanmıştır. Birinci bölümde kariyer çapası kavramı ele alınmış; öncelikle kariyer kavramının tanımı, kariyer gelişim evreleri, kariyer sorunları ve kariyer yönetimi gibi temel konulara yer verilmiştir. Ardından kariyer çapaları ele alınarak birinci bölüm tamamlanmıştır. İkinci bölümde kariyer tatmininin kavramsal çerçevesi sunulmuştur. Kariyerin boyutları, kariyer tatminin tanımı ve ilgili kavramlar, kariyer tatminini etkileyen faktörler ile öznel ve nesnel kariyer tatmini kavramları burada açıklanmıştır. Üçüncü bölüm, iş hayatında kuşaklar konusuna ayrılmıştır. Burada öncelikle kuşak kavramı, kuşakların sınıflandırılması, kuşak kuramları, farklı kuşakların özellikleri gibi konular ele alındıktan sonra iş yaşamında X ve Y kuşaklarının farklılıklarına ilişkin açıklamalar yapılmıştır. Dördüncü bölüm, araştırmanın uygulaması için ayrılmıştır ve burada öncelikle araştırmanın metodolojisi sunulmuş; ardından bulgulara yer verilerek çalışma tamamlanmıştır. Araştırmanın uygulaması için veri toplama tekniği olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen anket verileri, SPSS istatistik programında analiz edilerek yorumlanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre kariyer çapalarının kariyer tatminini ne derece etkilediğine kuşak farkları çerçevesinde bakıldığında; Y kuşağında güvenlik/düzen, zor olanı başarma/meydan okuma ve yaşam tarzının kariyer tatminini pozitif yönde etkilediği, girişimcilik/yaratıcılığın ise negatif yönde etkilediği görülmüştür. X kuşağında ise yalnızca güvenlik/düzen ve yaşam tarzının kariyer tatminini pozitif yönde etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to demonstrate the differences between X and Y generation employees in terms of determining the relationship between career anchors and career satisfaction. The study has been completed in four chapters in the framework of this aim. In the first chapter, the concept of career anchor has been discussed; and first of all, fundamental topics such as the definition of the concept of career, career development phases, career problems and career management have been included. Then, the first chapter has been completed by discussing career anchors. In the second chapter, conceptual framework of career satisfaction has been presented. In this chapter, dimensions of career, definition of career satisfaction and related concepts, factors affecting career satisfaction and subjective and objective career satisfaction concepts have been explained. The third chapter has been devoted to the topic of generations in business life. In this chapter, after discussing topics such as the concept of generations, classification of generations, generation theories and properties of different generations, statements have been made about the differences between X and Y generations in business life. The fourth chapter has been dedicated to application of the study and in this chapter, firstly, the methodology of the study has been presented; and then the study has been completed by including the findings. The survey method has been used as the data obtaining technique of the study. The survey data have been interpreted by being analyzed in the SPSS statistics program. According to the results of the study, considering to what extent do career anchors determine career satisfaction in the framework of generation gap; it has been seen that in the Y generation, security/order, succeeding in hard tasks/defying and lifestyle have positive effects on career satisfaction, whereas entrepreneurship/creativeness affect it in the negative way. In the X generation however, it is seen that only security/order and lifestyle have positive effects on career satisfaction.