Teknoloji sektörü çalışanlarında yenilikçilik, bilgi paylaşımı ve örgütsel vatandaşlık davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigating the relationships among innovative behaviors, knowledge sharing and organizational citizenship behaviriors in high-tech industry workers
- Tez No: 529662
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN DOLMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırma, teknoloji sektörü çalışanlarında yenilikçilik, bilgi paylaşımı ve örgütsel vatandaşlık davranışları arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Bu araştırma Yıldız Teknik Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesindeki Teknopark bünyesinde yer alan firmalarda çalışanlardan oluşmaktadır. Çalışmaya dahil olan firma çalışanları takım bazlı çalışma şeklini benimsemiştir. Takımları, takım liderleri ve onlara bağlı çalışan takım çalışanları oluşturmaktadır. Çalışmada kullanılan ölçekler sırasıyla Yenilikçilik, Bilgi Paylaşımı ve Örgütsel Vatandaşlık Davranışı ölçeklerinden meydana gelmektedir. Araştırmada kullanılan ölçeklerin yapısal güvenilirliğini ölçmek için cronbach alfa katsayısı kullanılmıştır. Hipotezlerin test edilmesinde ise Faktör Analizi, Kolerasyon Analizi, Bağımsız Örneklem t-testleri kullanılmıştır. Ayrıca demografik özelliklerden de genel anlamda bahsedilmiştir. Araştırma sonucunda teknopark çalışanlarının takım liderleri ve takım çalışanları arasında bilgi paylaşımı, yenilikçi fikirler ve örgütsel vatandaşlık davranışı sergileme eğilimleri arasında olumlu yönde etkileşim olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research to examine the relation among innovativeness, knowledge sharing and organizational citizenship behaviors on high-tech industry workers. This research consists of employees working for companies located in the Technopark in Yıldız Technical University Technology Development Area. Employees involved in the research adopt a team-based manner of work. Teams are comprised of team leaders and team members who work with them. The scales used in the research consist of Innovation, Knowledge Sharing and Organizational Citizenship Behavior respectively. The cronbach alpha coefficient has been used to measure the structural reliability of the scales used in the research. In the testing hypotheses, Factor analysis, Correlation analysis and Unpaired T Tests have been used. It has also been mentioned in terms of demographic properties in general terms. According to the research, technopark employees interact positively in their tendency to share information, innovative ideas and organizational citizenship behaviors among team leaders and team employees.