İş hukukunda kıdem tazminatı
Severance pay in labor law
  1. Tez No: 529670
  2. Yazar: HARUN CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ZEYTİNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
İşçi ve işveren arasında yer alan kıdem tazminatı işçiye sunulan bir işten çıkarma tazminatıdır. Çalışmamızda da, kıdem tazminatının tanımı, niteliği ve ortaya çıkışı ile birlikte, Ülkemizde ve Dünya'da kıdem tazminatının nasıl uygulandığı anlatılmaya çalışılmıştır. Ayrıca İş Kanunu ile birlikte Basın İş ve Deniz İş Kanununda kıdem tazminatı da ayrı ayrı belirtilmiştir. Bununla birlikte kıdem tazminatı Fon Tasarısı da ele alınmış ve bu fonun işçiye ve işverene sağladığı yararlar ve zararlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
516/5000 The severance indemnity between the worker and the employer is a termination of the employee. In our study, it is tried to explain how severance pay is applied in our country and in the world together with the definition, nature and emergence of severance pay. In addition, the Labor Law and the Labor Labor and Maritime Labor Law together with severance pay are separately specified. In addition, the severance pay bill was also taken into consideration and the benefits and damages of this fund to the worker and the employer were examined.