Türk vergi sisteminde gayrimenkul ve iştirak hissesi satış kazancı istisnası
Capital gain tax exemption on real estate and subsidiary sharesales in Turkish tax system
- Tez No: 529669
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ İHSAN AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Gayrimenkul ve iştirak hissesi satış kazancı istisnası uygulamasıyla kamu idaresi hem mevcut işletmelerin mali ve ekonomik yapılarını güçlendirmek, fon yaratmalarını sağlamak, hem de büyümeyi teşvik etmek istemektedir.. 1984 yılında Türk Vergi Sistemine giren istisna giderek yaygınlaşıp, kurumlar vergisi açısından önemli bir istisna haline gelmiştir. Kurumlar Vergisi Kanununda sadece birkaç paragraf olarak düzenlenmiş olan istisnanın uygulamasına daha çok özelgelerle yön verilmektedir. Dolayısıyla uygulamadaki yoruma açık konularda birçok farklı görüş ortaya çıkabilmektedir. Tezimizde bu tartışmalı konular ele alınarak bu konulara vergi sistemi içerisinde açıklık getirilmeye çalışılmıştır. Vergi idaresi tarafından uygulamaya yön vermek amacıyla istisna uygulamasına yönelik kapsamlı bir düzenleme yapılarak yoruma açık konuların ortadan kaldırması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Public administration aims strengthening financial and economic structures of incorporations, creating funds and supporting growth with capital gain tax exemptions on immovable property and subsidiary share sales. First, it has been in force in 1984 in Turkish tax system, it has been widespread and an important tax exemption by incorporations. While this exemption has been explained in a few paragraphs in Corporate Income Tax, it has been guided by the explanations issued in Special Opinions. Therefore, there are several different opinions in unclear issues related to application of the exemption. Unclear issues have been reviewed in our thesis and it has been tried to explain these issues within the tax system. Tax Administration should issue an extensive regulation in order for guiding the application of the exemption and abolish unclear issues.