A cross-cultural comparative study of rhetorical moves in social sciences conference abstracts
Sosyal bilim dalında konferans özetlerindeki retorik hareketlerin kültürler-arası karşılaştırılarak incelenmesi
  1. Tez No: 529671
  2. Yazar: MADINA ANVAROVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER HANDE UYSAL GÜRDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
İkinci dilde yazma, yalnızca o dilin dilbilgisine, sözdizimsel veya sözcük bilgisine sahip olmayı değil, aynı zamanda o dilin retorik yapısı hakkında da büyük bir bilgi sahibi olmayı gerektirir. Yazının kültürel retorik bir olgu olduğu yaklaşımını destekleyen çalışmalar vardır. Bundan dolayı, bu çalışma akademik türü konferans özetleri olan metinlerdeki kültürel farklılıkların analiz edilmesine odaklanmaktadır. Bununla birlikte, sosyal bilimler disiplinindeki konferans özetlerini şimdiye kadar sadece birkaç çalışma incelemiştir. Buna ek olarak, önceki çalışmalar, İngilizcede yazılmış konferans özetlerini farklı gruplar ile karşılaştırmış, ancak yazarların ana dillerinde yazılmış özetlere bakmamışlardır. Yazının kültürel bir fenomen olduğunu göz önüne alarak, İngilizce'de yaygın olanlardan farklı diğer dillerde mevcut olan ve tercih edilen retorik kalıpları ortaya koymak gerekmektedir. Karşılaştırmalı çalışmalarda Rusça ve Türkçe dilleri de çok iyi incelenmemiştir. Bu nedenle, bu çalışma, Türk ve Rus bağlamı üzerine yoğunlaşmıştır. Sosyal bilimlerde yazılmış ve farklı kültürel kökenlerden gelen akademisyenlerin ana dillerinde yazılmış konferans özetlerini analiz ettiği için de benzersizdir. Dolayısıyla, çalışmanın ana amacı, üç farklı kültürel ve dilsel kökenden gelen akademisyenler tarafından yazılmış konferans özetlerinde kültürel farklılıkların varlığını analiz etmek ve keşfetmek ve başarılı yazarların çalışmalarını tanımlamak ve sunum seçimlerini, araştırmaya yönelik retorik hareketlerini bulmaktır. Bunu başarmak için, her bir grubun ana dilinde yazılmış 150 özet toplanmıştır (her biri için 50 adet) ve analizler, Yakhontova'nın (2002) makalesindeki konferans özetlerinin genel yönleri ile ilgili oluşturduğu model üzerinden yapılmıştır. Bu çerçevede, bu çalışmanın ilk amacı, üç özet grubunda kullanılan retorik hamleleri tanımlamak ve daha önce Yakhontova'nın çalışmasında tanımlanan hamleler ile karşılaştırmaktır. Analizler, Yakhontova'nın modelinin seçilmiş olan sosyal bilimlerdeki metinler ile tam olarak uyuşmadığını göstermiştir. Bu nedenle, model ile ilişkili bazı düzenlemeler yapılmıştır. Aynı zamanda, retorik analizler, makalelerdeki gruplar arasında oldukça farklı kültürel yazma tercihleri ortaya koymuştur. Sonuç olarak, çıkan sonuçlar üzerine bazı muhtemel açıklamalar yapılmış ve pedagojik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Writing in the second language demands a great knowledge of not only grammatical, syntactic or lexical knowledge of a language but also its rhetorical structure. There are studies supporting the approach that writing is a cultural phenomenon. Therefore, this study focuses on analyzing the cultural variations in an academic genre - the conference abstract. However, only a few studies have so far examined the conference abstracts in the discipline of social sciences. In addition, previous studies compared conference abstracts written in English by different groups but not written in the native languages of the writers. Considering that writing is a cultural phenomenon, it is necessary to reveal the different preferred rhetorical patterns existing in languages other than those that are common in English. Russian and Turkish languages are not so well investigated in contrastive studies. Therefore, this study is unique as it focuses on the Turkish and Russian context and analyzes conference abstracts written in social sciences and written in the native languages of scholars, who are from different cultural backgrounds. As such, the main purpose is to identify and analyze the presence of any cultural variations in conference abstracts written by academicians from three different cultural and linguistic backgrounds and find out the rhetorical moves of successful writers to investigate their choices of defining and presenting their work to the scientific discourse community. To achieve this, 150 abstracts were collected (50 for each) written by the native speakers of related groups in the native language of each group. Analyses were done following Yakhontova's framework of generic aspects of the conference abstracts in her paper (2002). In the spirit of this framework, the first aim of the present study was to identify the rhetorical moves in three groups of abstracts and compare them with moves identified earlier in Yakhontova' study. The analyses show that the Yakhontova's framework was not completely in congruence with the selected texts in social science. Therefore, some moderate adjustments in relation to the framework were done. At the same time, the rhetorical analyses revealed rather varied cultural preferences in writing among the groups in the papers. In conclusion, some possible reasons were discussed on the outcomes and pedagogical suggestions and implications were presented.