Perakendecilik sektörü çalışanlarında örgütsel desteğin hissedilen sorumluluk üzerinden bireysel performansa olan dolaylı etkisi
The indirect effect of perceived organizational support on individual performance through felt obligation among retail employees
- Tez No: 529676
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN DOLMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada işgörenlerin algılanan örgütsel düzeyleri ile bireysel performans düzeyleri arasında nasıl bir ilişki olduğu incelenecektir. Çalışanlar arasında, gösterdikleri performans düzeyleri bakımından farklılıklar olması gayet doğaldır. Literatürde, bu farlılıkların olası nedenlerinden birisi olarak çalışanların kurumlarından gördükleri destek düzeyleri gösterilmektedir. Kurumlarının kendilerine destek olduğunu düşünen çalışanların işlerini yaparken daha fazla gayret gösterecekleri öngörülmektedir. Ayrıca algılanan örgütsel destek ile çalışan performansı arasındaki bu ilişkinin, çalışanların kurumlarına yönelik hissettikleri sorumluluk ve borçluluk duygusundan kaynaklanabileceği iddia edilmektedir. Bu çalışmada bu iddianın, örgütsel destek-performans ilişkisinde hissedilen sorumluluğun aracılık rolü olduğu hipotezinin test edilmesi hedeflenmektedir. Araştırma Türkiye çapında 284 mağazası ve 3809 satış danışmanı çalışanı bulunan, perakende sektöründe faaliyet gösteren bir firmanın 20 mağazasında 337 satış danışmanı üzerine uygulanmıştır. Her zaman olmasa bile bu tür araştırmalarda çalışanların performanslarının genellikle amirleri tarafından değerlendirilmesi istenir. Ancak performans değişkenine ait verilerin amirler tarafından sağlanması halinde veri eşleştirme sorunu olacağından, bu çalışmada çalışanların performansları özdeğerlendirme şeklinde ölçülmüştür. Araştırma verileri çalışanlara surveey üzerinden hazırlanan anket linkinin iletilmesiyle toplanmıştır. IBM SPSS Statistics 21 ve SOBEL programları kullanılarak analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Kullanılan ölçeklerle ilgili geçerlilik ve güvenilirlik analizleri gerçekleştirilmiş ve Cronbach α değerleri hesaplanmıştır. Anket cevaplarının modele uygunluğu faktör analiziyle incelenmiştir. Hiyerarşik regresyon analizi ile modeldeki doğrudan etkilerin katsayıları tahminlenirken, SOBEL testi ile performans üzerindeki dolaylı etki test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between perceived organizational support and individual performance has been examined. It is quite natural that there are differences among employees in terms of their level of performance. One of the reason of this difference is about their varying levels of support that they receive from their institutions. In this study it is hypothesized that employees who perceive their organization as supportive will exert more effort while doing their jobs. It is also argued that this relationship between perceived organizational support and employee performance may be due to the sense of responsibility and indebtedness that employees feel toward their organizations. In this study, it is aimed to test the hypothesis that felt obligation has a mediating role in the relationship between perceived organizational support and individual performance. The research has been conducted at one of the biggest retail companies in Turkey which has 284 stores and 3809 sales consultant employees across Turkey. The research has been conducted at 20 of these stores with totally 337 sales representatives. Generally, when the employee performance variable is investigated in a organizational research, supervisor ratings are used. However to increase the sincerity of the responses, names and ID information are not asked to participants, which forced us to depend on self-report performance scores. The survey data was collected by online questionnaires which is distributed to employees via the Surveey web service. The collected responses have been analyzed using IBM SPSS Statistics 21 program. Validity and reliability analyses for the scales were performed and Cronbach α values were calculated. The model suitability of the survey responses was also supported by the results of the exploratory factor analysis. The indirect effect on performance was tested by the SOBEL test while the coefficients for the direct effects were calculated using hierarchical (sequential) regression analysis.