2130 Numaralı Safranbolu Şer'iye Sicili transkripsiyonu ve değerlendirmesi
Transcription, summary and evaluation of Safranbolu Court Record, Number 2130
  1. Tez No: 529708
  2. Yazar: BAYRAM CANBAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ SARIKÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 569
Özet
Bu çalışma, 2130 numaralı Safranbolu Şer'iyye Sicil Defteri esas alınarak hazırlanmış olup; sicil tam 93 yapraktan oluşmaktadır. H.1268-1274/ M.1852-1858 yıllarını kapsayan bu defterde Safranbolu'nun ekonomik, askeri, sosyal, dini hayat, kültür, örf ve adet, gelenek ve görenekleri hakkında önemli bilgilere ulaşılmıştır. Tez; içindekiler, giriş, özet, transkrip ve değerlendirme kısımlarından oluşmaktadır. Sicile ait orijinal metnin bazı bölümlerine ekler kısmında yer verilmiştir. Söz konusu belgelerin transkribi sırasında bazı belgelerdeki yazıların silik ve flu oluşu okumayı güçleştirmiştir. Okunamayan yerler (…) işareti ile belirtilmiştir. Giriş bölümü ikiye ayrılmıştır. Birinci bölümde Safranbolu'nun geçmişten günümüze kısa bir tarihçesi verilmiş; ikinci kısımda ise hukuk ve özelde şer'iyye sicilleri ve önemi üzerinde durulmuştur. Belgelerde geçen yerleşim alanlarının isimleri, şer'iyye sicili kaydının dönemine ait önemli olaylar, dönemin ekonomik göstergeleri, lakâplar ve ünvanlar ve günlük kullanılan eşyalar tespit edilebildiği kadarıyla ortaya konulmuştur. Ayrıca Müslüman ve Gayr-i Müslim mahalle ve köyler hakkında da bilgi verilmiştir. Tüm bu çalışma sonucunda, Safranbolu'nun dolayısıyla Osmanlı Devleti'nin idari, hukûki, ve sosyal tarihine ışık tutabilecek belgeler aydınlatılmaya ve değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out on the basis of court record book number 2130 and consists of 93 pages in total. In this record book which covers the years AH 1268-1274 / AD 1852-1858, important information has been accessed about Safranbolu's economic, military, social, religious life, culture, customs and traditions. The thesis consists of contents, introduction, summary, transcription and evaluation parts. Some parts of the original text from the record have been included in the appendix. During the transcription of the related documents, the scripts being weak and blurred in some documents made reading difficult. The unreadable points were marked with the (…) sign. The introduction has been divided into two parts. In the first part, a short history of Safranbolu was told from past to present and in the second part; law and the importance of court records were particularly emphasized. The names of the settlements, important events of the period of the court record, economic indicators of that period, nicknames and titles and daily used tools were presented as much as they could have been identified. Besides, information about Muslim and Non-muslim neighbourhoods was presented. As a result of all this study, the documents that could enlighten Safranbolu's accordingly Ottoman Empire's managerial, legal and social history were illuminated and evaluated.