Türkiye'de elektronik ticaretin vergilendirilmesi ve mevcut sorunlara yönelik bir değerlendirme
The taxation of elektronic commerce in Turkey and evaluation of existing issues
- Tez No: 529709
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE BİNİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
İnternetin yaygınlaşması, buna bağlı olarak da bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmeler günlük hayatımıza birçok alanda yenilik katmıştır. Elektronik ticaret (e-ticaret) de bu yeniliklerden biridir. Daha önceleri geleneksel yollarla yapılan ticaret, elektronik ticaret ile birlikte teknolojik cihazlar kullanılmak suretiyle internet üzerinden yapılmaya başlamıştır. Daha geniş ürün yelpazesine sahip olması, daha cazip fiyatlar sunması ve zaman tasarrufu sağlaması nedeniyle elektronik ticaret hacmi her geçen gün artış göstermiş ve artmaya da devam etmektedir. Bu artışla birlikte e-ticaretin vergilendirilmesi konusunda çeşitli sorunlar ortaya çıkmıştır. Bu sorunları çözmek için ulusal ve uluslararası alanda çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmanın amacı, elektronik ticaretin vergilendirilmesi konusunda yaşanan sorunları ortaya koymak ve bu sorunlara yönelik uluslararası kuruluşlar tarafından yapılan çalışmalar göz önünde bulundurularak e-ticaretin vergilendirilmesine yönelik çözüm önerileri sunmaktır.
Özet (Çeviri)
The spread of using internet and the processing on technology of information and comunication has brought innovations to our lives at many different fields. And the electronic commerce is one of them. Namely, people used to trade through traditional ways before, but they started to trade via internet by using electronic devices. By the time passes, the electronic commerce volume has been increasing because of some reasons which are that it has more product range, offers more attractive prices and takes less time. However, some problems about how to taxation electronic commerce has came up alongside with this increasing. That is why, some nationally and internationally research have been conducted to solve these problems. Finally, the purpose of this work is to demonstrate the problems about taxation electronic commerce and to suggest some solutions to solve these problems by considering the research which are conducted by international organizations.