Uluslararası Troia Festivali Afiş Tasarım Yarışması'nda ödül kazanan eserlerin grafik tasarım ilkelerine göre incelenmesi
Analysis of award winning in the international Troia Festival Poster Design Contest according to graphic
- Tez No: 529748
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YÜKSEL BALABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Sanatları ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
Bu Tez, 2008-2017 yılları arasında“Uluslararası Troia Festivali Afiş Tasarım Yarışması'nda Ödül Kazanan Eserleri”kapsamaktadır. Çalışmanın amacı, Uluslararası Troia Festivali Afiş Tasarım Yarışması'nda son on yılda ödül kazanan eserleri, grafik tasarım ilkelerine göre incelemek ve afiş tasarım uygulamalarında grafik tasarım ilkelerinin önemine değinmektir. Ek olarak araştırma afişte grafik tasarım ilkelerinin öneminin yanı sıra, bundan sonraki yarışmacı tasarımcılara katkıda bulunmak için de hazırlanmıştır. Bu bağlamda Uluslararası Troia Festivali Afiş Tasarım Yarışması'nda son on yılda ödül kazanan eserler derinlemesine mülakat yöntemiyle incelenmiş, eserlerle ilgili olarak "grafik tasarım alanındaki akademisyenlere ve grafik tasarım sektöründe çalışan tasarımcılara, grafik tasarım ilkeleri çerçevesinde belirli sorular sorularak eserler hakkındaki görüş ve düşünceleri kaydedilmiştir. Tezin birinci bölümünde; Grafik tasarım, tasarım, tasarım özellikleri, iletişim, görsel iletişim, grafik tasarım ilkeleri ve grafik tasarım elemanları gibi konulara değinilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise; Afiş tasarımı, afiş 'in gerekliliği, iletişim ve afiş, afiş sanatının tarihsel gelişimi, Dünyada ve Türkiye'de afiş sanatının gelişimi, afiş tasarımında kullanılan görsel unsurlar, afiş yapıtının öğeleri, afiş türleri ve afiş tasarımında kullanılan teknikler vs. konulardan bahsedilmiştir. Üçüncü ve son bölümünün kapsamı biraz daha geniştir. Bu bölümde araştırmanın problemi, amacı, önemi, kapsam ve sınırlıkları, genel tanımları, yöntemi, Uluslararası Troia Festivali ve Yarışma hakkındaki genel bilgilere ve ödül kazanan afiş tasarımlarına yer verilmiştir. Uluslararası Troia Festivali Afiş Tasarım Yarışması'nda Ödül Kazanan Eserler hakkında akademisyenlerin ve grafik tasarımcıların görüşlerini içeren son bölümde yarışmanın genel kritiği yapılmakta görüş ve önerilere yer verilmektedir. Araştırma sonucunda akademisyenlerin ve sektörden tasarımcıların görüşleri göz önünde bulundurulduğunda, incelenen afiş tasarımlarının çoğunluğunun grafik tasarım ilke ve elemanlarına uygun olmadığı görülmektedir. Afişlerde genel olarak, kompozisyon, tipografi, illüstrasyon ve renk gibi birçok imge yanlış ve hatalı kullanılmıştır. Grafik tasarım ilkeleri kapsamında, afişlerin çoğunluğunda bütünlük denge, görsel hiyerarşi ve vurgulama hatalı ve etkisiz kullanılarak afişin işlevini yerine getirmesinde büyük problemlere yol açmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis includes“Award Winning Works in the International Troia Festival Poster Design Contest”between 2008-2017. The aim of the work is to examine the works awarded in the International Troia Festival Poster Design Contest for the past decade according to the graphic design principles and to emphasize the importance of graphic design principles in poster design applications. In addition, the research has been prepared to contribute to the design of graphic design principles as well as to the next competitor designer. In this context, the works that have been awarded in the International Troia Festival Poster Design Competition in the last decade have been examined through in-depth interviews and the opinions and thoughts about the works have been recorded by asking the questions about the works by the academicians in the field of graphic design and designers working in the graphic design sector. In the first part of the thesis; Graphic design, design, design features, communication, visual communication, graphic design principles and graphic design elements are mentioned. In the second part of the study; Poster design, poster 's requirements, communication and banners, historical development of poster art, the development of poster art in the world and Turkey, visual elements used in the poster design, elements of posters work, posters species and poster design techniques used, etc. subjects have been mentioned. The scope of the third and last part is a bit wider. In this section, the problem, purpose, importance, scope and limitations of the research, general definitions, method, general information about International Troia Festival and Competition and award winning poster designs are included. In the final section of the International Troia Festival Poster Design Competition, including the opinions of academicians and graphic designers about the award-winning works, the general critique of the competition is made and the opinions and suggestions are made. Considering the opinions of the academicians and the designers from the sector as a result of the research, it is seen that the majority of the poster designs examined are not suitable for graphic design principles and elements. In general, many images such as composition, typography, illustration and color were used incorrectly and incorrectly. Under the principles of graphic design, in the majority of posters, integrity, balance, hierarchy and highlighting have led to great problems in performing the function of the flyer by using faulty and ineffective.