Troya tarihi milli parkı sınırları içinde yer alan taşınmaz kültür varlıklarının belgelenmesi ve sürdürülebilirliklerinin sağlanması doğrultusunda bir araştırma
A study for documentation and sustainibility of immovable cultural heritage of the historical national park of troy
  1. Tez No: 456222
  2. Yazar: ERDEM SALCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. ZELİHA HALE TOKAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Coğrafya, Mimarlık, Archeology, Geography, Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Milli Parklar sahip oldukları doğal değerlerin yanında eşsiz taşınmaz kültür varlığı örneklerine de ev sahipliği yapmaktadırlar. Bu bağlamda, güncel koruma ve planlama yaklaşımı ile ilgili literatür incelendiğinde, alansal boyuttaki koruma ve planlama çalışmalarının doğal öğeler yanında kültürel öğeleri de kapsayacak şekilde yürütülmesi gerekliliği açıkça görülmektedir. Bu açıdan ele alındığında, TTMP; Ülkemiz sınırları içerisinde yer alan, birbirleriyle kavramsal boyutta ilişkili pek çok doğal ve kültürel varlığı bir arada bulunduran Dünyaca tanınmış bir alandır. Bu çalışmayla; TTMP'nın kaynak değerlerini oluşturan söz konusu taşınmaz kültür ve tabiat varlıklarının etkin bir şekilde sürdürülebilirliklerinin sağlanmasını amacıyla yürütülecek koruma ve planlama çalışmaları için temel ilkelerin ortaya konduğu bir başvuru kaynağı oluşturulması amaçlanmıştır. Çalışmanın II. Bölümü Milli Park kavramının tanımlanmasına ayrılmıştır. Bu bölümde Milli Park kavramının Dünya'da ve Ülkemizdeki gelişim süreci, literatürde Milli Park kavramı ile yer alan tanımlamalar ve ilgili uluslararası ve ulusal yasal ve yönetsel çerçeve irdelenmiştir. Çalışmanın III. Bölümü ise TTMP ve onu oluşturan öğeler incelenmiştir. Bu kapsamda; Milli Park'ın bilimsel araştırma, koruma ve planlama geçmişi irdelenmiş; Milli Park sınırları içinde ve yakın çevresinde yer alan kültürel ve doğal değer özelliği taşıyan öğelerin incelenerek bu anlamda bölgenin zenginliği ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışma kapsamında, TTMP ve yakın çevresinde yer alan taşınmaz kültür ve tabiat varlıklarının güncel durumlarının özgün nitelikli bir bilimsel yöntem aracılığıyla ele alınması yaklaşımı benimsenmiştir. Bu bağlamda çalışmanın yöntem kurgusunu destekleyecek şekilde oluşturulan TTMP Koruma Amaçlı Karar Destek Sistemi'nin tasarımı ve özellikleri ile ilgili detaylar çalışmanın IV. Bölümü'nde ortaya konulmuştur. TTMP ve yakın çevresinde yer alan taşınmaz kültür ve tabiat varlıkları günümüzde pek çok koruma sorunu ile karşı karşıyadır. Bu kapsamda, çalışmanın V no lu son bölümünde ise TTMP Koruma Amaçlı Karar Destek Sistemi aracılığıyla oluşturulan analizler yardımıyla Milli Park Sahası ve yakın çevresinde süregelen bu koruma sorunları ortaya konulmuş, bu sorunların çözümü doğrultusunda çözüm önerileri getirilmiştir. Sonuç olarak; bu çalışmayla TTMP örneği üzerinden, Milli Parklar ve benzer nitelikteki diğer tüm korunan alanlar içinde yer alan taşınmaz kültür ve tabiat varlıklarının aynı kavramsal bütünlük içinde ve ortak bir yaklaşım doğrultusunda sürdürülebilirliklerinin sağlanması amacıyla yürütülmesi öngörülen koruma ve planlama çalışmaları sürecinde benimsenebilecek bir koruma ve planlama yaklaşımının temel ilkeleri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The term“National Park”is a result of the development period of nature conservation studies. And national parks are a type of the conservation areas mostly visited and found at all sides of The World. In the general context of the area conservation studies, the main of conservation campaigns carried in the national parks is transferring the resource values of these areas to next generations. Beside their natural values; most of The National Parks have so many important cultural values. And according to the contemporary conservation approaches these values must be conserved as the natural resource values of these areas in the same context. Prepearing a reference guide for sustainibility of these conceptually interrelated cultural and historical values The Historical National Park of Troia has so many cultural and historical assets those are conceptually interrelated is the main aim of this study. The term“National Park”is defined in the second chapter of this study. In this chapter, the development process of the term national park, the place of the term national park in the literature, and legal and administrive framework is defined.In the fourth chapter; the resource values of The Historical National Park of Troia are defined. In this chapter, the scientific research, conservation and planning history, the cultural and natural values of The National Park are defined. In the fifth and the last chapter of this study, the essential principals of the conservation and management approach and suggestions towards this new approach that developed for this area is defined. As a result; by this study, the essential principals of a new conservation and management approach that prepeared for the areas those have similar characteristics all around The World in the context of The Historical National Park of Troia are defined.