Zr çekirdeğinin nükleer yapı özelliklerinin incelemesi
Investigation of nuclear structure features of zirconium nucleus
- Tez No: 529749
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİDE ŞAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Nükleer Mühendislik, Physics and Physics Engineering, Nuclear Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, Hartree-Fock metodu kullanılarak 88-96Zr izotoplarının nükleer nötron ve proton yoğunlukları (fm-3), nötron, proton, yük ve kütle rms yarı çapları (fm), nötron kabuk kalınlıkları (fm), bağlanma enerjileri (MeV), tek ve çift nötron ayrılma (Sn, S2n) enerjileri (MeV), nötron ve proton başlangıç eksiton sayıları ve nötron ve proton potansiyel enerjileri (MeV) araştırılmıştır. Hesaplamalar özellikle S1, S2, S3, SKa, SKb, SKM ve SKM* Skyrme parametre setleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Literatürde Hartree-Fock metodunda kullanılan farklı Skyrme Hartree Fock (SHF) parametre setli yeterli çalışma bulunmadığından, SHF hesaplamalarından elde edilen bu sonuçların gelecekte nükleer çaluşmaların gelişmesi için literature katkı sağlayacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
In this study, nuclear ground-state properties of Zirconium isotopes (88-96Zr) such as the the nuclear neutron and proton densities (fm-3), the rms radii of neutron, proton, charge and mass distributions (in fm), the neutron skin thickness (in fm), binding energies (in MeV), single and double neutron separation (Sn, S2n) energies (in MeV), neutron and proton initial exciton numbers, neutron and proton potential energies (in MeV) are investigated by using Hartree - Fock method. The calculations have been performed by using Skyrme set parameters, especially S1,S2, S3, SKa, SKb, SKM, and SKM*set parameters. Since there is not enough information on different Skyrme Hartree Fock (SHF) parameterizations within Skyrme-Hartree-Fock method in the literature, we think that the results obtained from the SHF calculations will be significant contribute to the literature for developing nuclear studies in the future.