Bazı ağır metallerin mtDNA Hasarı ve mtDNA kopya sayısı üzerine etkilerinin incelenmesi
Bazı ağır metallerin mtDNA Hasarı ve mtDNA kopya sayısı üzerine etkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 529785
  2. Yazar: DOĞUŞ CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜL MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmanın amacı bazı ağır metallerin Drosophila melanogaster türündeki mtDNA hasarı ve kopya sayısı üzerine etkilerini incelemektir. Ağır metaller günlük yaşantımızda ve sanayide sıkça kullanılmaktadır. Bunun dışında ağır metallerin insan yardımıyla ya da doğal olarak atmosfere, toprağa ve suya salınıyor olması insanlık açısından büyük bir tehlike oluşturmaktadır. Bu tehlike maruz kalınan doz miktarına ve kronikliğine göre artabilmekte hatta tümör ve kanser oluşumuna kadar ilerleyebilmektedir. Arsenik, Kadmiyum, Nikel ve Krom üzerine yapılan araştırmalar sonucunda bu metallerin insanlar için yüksek oranda karsinojen etkilere sahip oldukları belirlenmiştir. Bilimsel çalışmalardan elde edilen verilerin ardından bu metaller, class 1 karsinojen olarak sınıflandırılmışlardır. Kanserin oluşması için çeşitli mekanizmaların biraraya gelmesi ve çeşitli mekanizmaların da devre dışı kalması gerektiği düşünülmektedir. Hücre içerisinde önemli etkilerinden dolayı mitokondri ve mtDNA karsinogenezde oldukça önemli bir rol üstlenmişlerdir. Bu bağlamda incelemiş olduğumuz dört ağır metalin Drosophila'nın mtDNA'sı üzerindeki mutatik etkileri ölçülmüştür. Arsenik, Nikel ve Kadmiyum Drosophila'da mtDNA mutasyonlarına neden olurken Krom'un istatistiksel olarak anlamlı derecede hasara neden olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of some heavy metals on the mtDNA damage and the mtDNA copy number in Drosophila melanogaster. Heavy metals are used frequently in our daily life and industry. Apart from this, the fact that heavy metals are released by human activities or naturally to atmosphere, soil and water poses a great danger to humanity. This risk can be increased according to the amount and chronicity of the dose being exposed and can even progress to tumor and cancer formation. Researches on Arsenic, Cadmium, Nickel and Chromium have shown that these metals have high carcinogenic effects for humans. Following the data obtained from scientific studies, these metals were classified as class 1 carcinogens. It is thought that various mechanisms must come together for the formation of cancer and that various mechanisms should be disabled. Mitochondria and mtDNA have played an important role in carcinogenesis because of their important effects in the cell. In this context, we have investigated the effects of the four heavy metals on the mtDNA of Drosophila. Arsenic, Nickel and Cadmium resulted in mtDNA mutations in Drosophila, resulting in chromium not causing a statistically significant damage.