Bazı ağır metallerin likenler ile uzaklaştırılmasına etki eden faktörler
Factors affecting the uptake of heavy metals by lichens
- Tez No: 79102
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKSEL AKÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Bu çalışmada, kurşun ve bakır metallerinin uzaklaştırılması amacıyla liken (Usnea florida, Dermatocarpon intestiniforme, Dermatocarpon miniatum, Pseudeuernia furfuracea) biyokütlelerin kullanılabilirliğinin incelenmesi, optimum metal uzaklaştırma şartlarının araştırılması, biyokütlenin metal bağlama özelliğinin artırılması incelenmiştir. Çalışılan ağır metallerin liken biyokütleleri ile optimum uzaklaştırma şartlarının belirlenmesi amacıyla; metal bağlanması üzerine karıştırma süresinin, başlangıç metal konsantrasyonunun ve pH'nın etkileri ayrı ayrı incelendi. Bu çalışmada; liken biyoküllelerinin tanecik boyutunun küçülmesi ile melal bağlanma miktarının aıtlığı, çalışılan melallerin biyokülle u/.cıiııc bağlanmasının çok lıı/.lı f.cıçı-klcşliği, oılaııula mevcut olan melal konsantrasyonunun artmasıyla metal bağlanmasının da arttığı ve optimum şartlarda çalışılan metallerin bağlanma derecelerinin %85' in üzerinde gerçekleştiği, metal bağlanmasının pH' ya kuvvetle bağımlı olduğu, düşük pH' larda çok düşük metal bağlanması gözlenirken pH'nın artmasıyla metal bağlanmasının da hızla arttığı bulunmuştur. Bunların yanında ortamda EDTA bulunmasının metal bağlanmasını tamamen engellediği ve hem asidik hem de bazik ön işlemlerin metal bağlanma miktarını fazla miktar arttırmadığı bulunmuştur. Sadece Dermatocarpon intestiniforme liken biyokütlesinde asidik ön işlemin metal bağlanmasını % 10 oranında azalttığı bulunmuştur. Dermatocarpon intestiniforme ve Pseudeuernia furfuracea likenlerinde bazik ön işlemin %2-6 arasında arttırdığı bulunmuştur. Bu çalışmanın diğer bir kısmında Pb, Cr, Cu, Zn metallerinin birarada liken tarafından uzaklaştırılması incelenmiştir. Bu likenler tarafından metallerin birarada iken alımları, tek kurşun ve bakır metali alımından daha fazla olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, use of nonliving lichen biomass, condition of optimum metal uptake, increasing of metal binding capacity of biomass were investigated to pupose lead and copper metals. For optimum metal uptake by lichens were investigated effect of mixing time of metal binding and initial concentration of metal and pH. As a result, amount of metal bound was increased with decreasing of particle size of lichens bimass. Binding of studied metals on biomass was found very rapid, amount of metal bound increased with the concentration of metal available. At optimum conditions, the degree of binding of studied metals was >85%. PH of the solution had astrong effect on the binding of all studied metals, very little binding was seen at pH 2 but increased rapidly with increasing pH. Although binding was completely blocked in presence of EDTA and both acidic and basic pretreatment was seen very little increased the amount of metal bound. Only metal binding capacity of dermatocarpon intestiniforme lichen biomass was decreased 10 % after acidic pretreatment. Metal binding capacity of Dermatocarpon intetiniforme and pseudeuernia fiirfuracea lichens biomass were increased 2-6% after basic pretreatment. Another part of in this study, Pb(ll), Cu(ll), Cr(HI), Zn(ll) in the same media were removed by lichens. Of this part, metal binding of lichens were seen very increased.