Bazı ağır metallerin mikroorganizma immobilize edilmiş ponza taşında adsorpsiyon şartlarının araştırılması
Investigation of the adsorption conditions of some heavy metals on microorganism immobilized on pumice stone
  1. Tez No: 98234
  2. Yazar: ZÜLFİKAR TEMOÇİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA LALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada Saccharomyces cerevisiae ponza taşına immobilize edildi. Saccharomyces cerevisiae immobilize edilmiş ponza taşında Cu, Zn ve Ni iyonlarının adsorpsiyon şartları araştırıldı. Bu amaçla, maksimum adsorpsiyonun sağlandığı pH değeri belirlendi. Her üç element için de maksimum adsorpsiyonun sağlandığı pH değeri 6 olarak bulundu. Optimum pH değerinde zamanın ve iyon derişiminin adsorpsiyona etkisi incelendi. Ayrıca adsorplanan metallerin geri kazanılmasına, çözelti türü ve derişiminin etkisi araştırıldı. Bu amaçla KC1, KSCN, NaCl, Na2C03 ve NH4CI çözeltileri denendi ve lM'lık KC1 (pH=2) çözeltisinin uygun olduğu görüldü. Anahtar Kelimeler : Adsorpsiyon, Saccharomyces cerevisiae, Ponza taşı, Immobilizasyon,
Özet (Çeviri)
In this study, Saccharomyces cerevisiae was immobilized on pumice stone. The adsorption conditions of Cu2+, Zn2+ and Ni2+ ions on to Saccharomyces cerevisiae immobilized pumice stone were investigated. For this purpose, the pH values of maximum adsorption were determined and found to be as 6 for all studied elements. The effect of mixing time and ion concentration to the adsorption of ions were also investigated. Moreover, the effect of type and concentration of elution solutions to the desorption of adsorbed ions on to Saccharomyces cerevisiae immobilized pumice stone was also investigated. For this purpose, KC1, KSCN, NaCl, Na2C03 and NH4CI, solutions were tested and İM KC1 solutions (pH=2) was found to be appropriate for all studied elements. Keywords : Adsorption, Saccharomyces cerevisiae, Pumice stone, Immobilization