Türkiye ile İtalya arasındaki dış ticaretin ekonometrik analizi
Econometric analysis of foreign trade between Turkey and Italy
  1. Tez No: 529790
  2. Yazar: BAHANUR CEREB
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Çalışmanın amacı, Gümrük Birliği sonrası, Türkiye- İtalya ihracat ve ithalat talep fonksiyonlarının eş bütünleşme analizi ile tahmin edilmesidir. Çalışmanın birinci bölümünde çalışmanın içeriği özetlenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde dış ticaret teorileri açıklanmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde literatür taraması özetlenmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde ekonometrik teoriler açıklanmıştır. Çalışmanın son bölümünde ekonometrik analiz yapılmıştır. İthalat ve ihracat fonksiyonlarının belirleyicileri olarak, gelir ve göreli fiyatlar alınmıştır. İhracat ve ithalat fonksiyonları, 1996 - 2015 dönemi için yıllık veriler kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan Engle- Granger ve Johansen Eş bütünleşme analizleri sonucunda, değişkenler arasında uzun dönemli ilişki bulunmuştur. Elde edilen sonuçlar, ithalatın ve ihracatın ülkelerin GSYİH içinde paylarının yüksek olduğu ve fiyat değişmelerine duyarlı olduğu anlamına gelmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to estimate the export and import demand functions of Turkey to Italy after Custom Union with cointegration analysis. In the first section, the content of the thesis is summarized. In the second section, foreign trade theories are summarized. In the third section, the literature review is summarized. In the fourth section of the thesis, econometrics theories are summarized. In the last section, econometric analysis is performed. Income and relative prices are taken as the determinants of import and export function. İmport and export functions are examined between the periods of 1996-2015 on the general model. Long run relationship is obtained by Engle- Granger and Johansen Maximum Likelihood estimations. This means that the ratio of GDP in income is high and import is very sensitive to changes in relative prices.