The effectiveness of public health expenditures in OECD countries
OECD ülkelerinde kamu sağlığı harcamalarının etkinliği
  1. Tez No: 529794
  2. Yazar: YAĞMUR TUÇE AKYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF YAPRAK GÜLCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Sağlık, sürdürülebilir kalkınmayı (SK) sağlamak ve Binyıl Kalkınma Hedeflerine (BKH'ler) ulaşmak için gereklidir. Sağlık olmadan sürdürülebilir kalkınma olmaz. Bu çalışmanın temel amacı, 1980 ve 2015 yıllarında seçilen 20 OECD ülkesinin sağlık üretim fonksiyonunun tahmin edilmesi yoluyla sağlık çıktılarına yönelik kamu sağlık harcamalarının etkinliğinin incelenmesidir. Bu araştırmada bebek ölüm hızı, 5 yaş altı ölüm oranı ve doğumda beklenen yaşam süresi sağlık çıktıları olarak seçilmiştir ve panel veri analizi kullanılmıştır. Veriler, Dünya Bankası ve OECD veri tabanlarından sağlanmıştır. Sonuçlar literatürle yaklaşık olarak benzerdir. Doğumda yaşam beklentisi ve kamu sağlık harcamaları arasında pozitif bir ilişki vardır. Öte yandan, kamu sağlığı harcamaları ile bebek ölüm hızı ve 5 yaş altı ölüm oranı arasında negatif bir ilişki vardır. Bebek ölüm hızı, 5 yaş altı ölüm oranı ve doğumda beklenen yaşam süresi için kamu sağlık harcamalarının esneklik oranı sırasıyla -0.32, -0.36 ve 0.04'tür. Bu sonuçlara göre, kamu sağlığı harcamalarındaki artışın sağlık çıktılarını (bebek ölüm hızı, 5 yaş altı ölüm oranı ve doğumda yaşam beklentisi) artırdığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Health is essential to achieve sustainable development (SD) and the Millennium Development Goals (MDGs). It is not possible to achieve SD without health. The main purpose of this study is examining the effectiveness of public health expenditure on health outcomes by estimating health production function for 20 selected Organization for Economic Co-operation and Development (OECD) countries in the period 1980 and 2015. In this research, infant mortality rate, under-5 mortality rate and life expectancy at birth were chosen as health outcomes and panel data analysis was used. The data was sourced from World Bank data base and OECD data base. The results are approximately similar with the literature. There is a positive relationship between life expectancy at birth and public health expenditure. On the other hand, there is a negative relationship between public health expenditure and infant mortality rate and under-5 mortality rate. The elasticity rate of public health expenditure for infant mortality rate, under-5 mortality rate and life expectancy at birth are -0.32, -0.36 and 0.04, respectively. According to these results it can be said that, increase in public health expenditure improves health outcomes (infant mortality rate, under-5 mortality rate and life expectancy at birth).