Genç yetişkinlerde anne baba algısı ile sosyal kaygı ilişkisinde öğrenilmiş güçlülüğün aracı etkisi
The mediator effect of learned resourcefullness through relation between father mother perception and social anxiety in young adults
  1. Tez No: 529795
  2. Yazar: İLKNUR ÇALIŞKAN KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN KOCAYÖRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, genç yetişkinlerin anne baba algısının sosyal kaygı ile doğrudan etkisinin ve aracı değişken olarak ele alınan öğrenilmiş güçlülük üzerinden dolaylı etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya Samsun ilinde yaşayan, anne babası hayatta olan 20-40 (ort.= 28.18, ss=.36) yaşları arasındaki 250 (121 kadın, 129 erkek) genç yetişkin katılmıştır. Veri toplama araçları olarak: Kişisel Bilgi Formu, Liebowitz Sosyal Kaygı Ölçeği (LSKÖ), Robbins Anne Baba Algı Ölçeği ve Rosenbaum Öğrenilmiş Güçlülük Ölçeği (RÖGÖ) uygulanmıştır. Veriler SPSS 23.0'de düzenlenmiş ve genç yetişkinlerde anne baba algısı ile sosyal kaygı arasındaki ilişkide öğrenilmiş güçlülüğün aracı etkisinin incelenmesi amacıyla Lisrel 8.71 programından yararlanılarak yapısal model test edilmiştir. Araştırmanın sonucunda elde edilen bulgulara göre öğrenilmiş güçlülük, anne baba algısı ile sosyal kaygı arasında tam aracılık görevi görmektedir. Bu sonuçlar, çalışmaya katılan genç yetişkinlerin öğrenilmiş güçlülüklerinin anne baba algıları ve sosyal kaygıları ile ilişkili olduğunu ve bu iki değişken arasındaki ilişkide aracı etkisinin olduğunu ortaya koymaktadır. Çalışmada tüm sonuçlar literatür ışığında tartışılmış, sosyal kaygı yaşayanlara, psikolojik danışma ve psikoterapi yürütenlere önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed how young adults see their own fathers and mothers which is directly related social anxiety and the effect of learned resourcefulness handled the mediator which is changable indirectly through 250 adults who live in Samsun and the adults of aliving their own father and mother who are aged between 20-40 are joined in the study.As data collection tools; personel knowledge form, The Liebowitz Social Anxiety Scale, Robbins Perceptions of Parents Scales and Rosenbaum Learned Resourcefulness Scale are implemented for this study. Datas are regulated in SPSS 23.0 and the intent of analysing about how the mediator effects the learned resourcefulness which is revealed on the result of relation between father-mother perception and social anxiety, by using Lisrel 8.71 programme, structural model is tested. In the result of this study, our findings show that learned resourcefulness is performed as the exact mediator between father-mother perception and social anxiety. This results show that young adults who joined in the study have learned resourcefulness which is connected to father-mother perception and social anxiety. In this study, all the results are discussed under the name of literature and are made suggestions for those who have social anxiety and conduct psychology consultation and psychoterapy.