Antiepileptik kullanan hastalarda multifokal ERG ve pattern vep bulguları
Multifokal ERG and pattern vep findings in patients using antiepileptic drugs
  1. Tez No: 529805
  2. Yazar: MELİH DUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİCLE HAZIROLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
AMAÇ: Epilepsi nedeniyle antiepileptik ilaç (AEİ) kullanan hastalarda, multifokal elektroretinografi (mfERG) ve pattern (desen) görsel uyarılmış potansiyel (pVEP) bulgularının, sağlıklı bireyler ile karşılaştırılmasıdır. GEREÇ ve YÖNTEM: Aralık 2016 ile Kasım 2017 tarihleri arasında SBÜ Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları polikliniğine başvuran epilepsi tanılı ve en az bir yıl AEİ kullanan 50 gönüllü hastanın sağ gözü ile sistemik ve oftalmolojik yönden sağlıklı 25 bireyin sağ gözü çalışmaya dahil edildi. Çalışma grubu yine kendi içinde kullanılan ilaçlar (valproat, karbamazepin, levatiresetam, lamatrijin, topiramat, okskarbazepin) göz önüne alınarak 6 monoterapi ve 1 politerapi grubu olmak üzere 7 alt gruba ayrıldı. Tüm olguların EİDGK (en iyi düzeltilmiş görme keskinliği), ön ve arka segment muayeneleri, mfERG ve pVEP bulgularının değerlendirilmesi yapıldı. MfERG ve pVEP incelemeleri RETI-scan (Roland consult, Wiesbaden/ Almanya) cihazıyla yapıldı. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi SPSS 15.01 programı kullanılarak yapıldı ve P0,05). PVEP'te P100 amplitüdü göz önüne alındığında; çalışma grubu ve kontrol grubu karşılaştırıldığında, tüm desenlerde çalışma grubunda amplitüd değerlerinin ortalaması daha düşüktü.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: To compare multifocal electroretinography (mfERG) and pattern visual evoked potential (pVEP) findings of epilepsy patients using antiepileptic drugs (AED), with healthy individuals. MATERIALS AND METHODS:Right eye of 50 volunteer epilepsy patients, using AED at least one year, who admitted to Ophthalmology outpatient clinic of SBU Ankara Training and Research Hospital between December 2016 and November 2017 were included in the study. The study group was divided into 7 subgroups, including 6 monotherapy and 1 polytherapy group, taking into account drugs (valproate, carbamazepine, levatiresetam, lamatrigine, topiramate, and oxcarbazepine). All individuals were evaluated for BCVA (best corrected visual acuity), anterior and posterior segment examinations, mfERG and pVEP test findings. MfERG and pVEP tests were performed with RETI-scan (Roland consult, Wiesbaden / Germany). Statistical analysis of the obtained data was performed using SPSS 15.01 program and P 0.05). The avarage P100 amplitude values in pVEP testing of the study group were lower in all patterns.