Klasik İtalyan resmi ve günümüzdeki yorumu
Classical Italian painting and current interpretation
- Tez No: 529814
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEYMUR RZAYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
İtalya'da başlayan ve büyüyen Rönesans, oluşan ve sürekli gelişim gösteren ademoğlu zekasının mühim bir neticesidir. Yani bir anlamda bağımsızlığın yeniden doğuşudur. Rönesans'ta din ağırlıklı yaşam yerine, din ve yaşamın ayrıldığı yeni bir anlayış yerleşmiştir. Klasik İtalyan resmi Giotto ve Cimabue ile başlamış, Raffaello, Leonardo da Vinci ve Tiziano gibi sanatçılarla döneme damgasını vurmuştur. Rönesans'ın dünyası modern dünyanın kurduğu düzenden uzak bir yaşamdır. Bugün sanat kurumu Rönesans döneminin sanat kurumundan çok farklıdır. Sanat, Rönesans'ta belli bir yörenin, ulusun kültürüyle ilgiliyken günümüzde sanat, küresel bir etkinlik halini almıştır. Günümüz sanatçıları, Rönesans'ın büyük ressamların eşsiz eserlerini kendi üsluplarında yansıtmaya çalışmışlardır. Bu çalışmanın amacı, Klasik İtalyan resmi ve günümüzdeki yorumunun incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
Renaissance erat hat emerged and continued in Italy is an important result of changing of human perception. Thus in other words, it can be considered as the rebirth of freedom. renaissance brought a perceptive change such as an understanding that seperates religion and life rather than a life that is based on religion. Classical Italian paintings started with artist like Giotto and Cimabue and left its mark with artists like Raffaello, Leonardo da Vinci and Tiziano. Renaissance's understanding is rather different from modern age. In accordance todays art institution is also different from Renaissance. In Renaissance art was related to a specific regions' culture whereas in modern ages it is related to a global scope. Todays artists tried to reflect Renaisance artists' unique works in their own represantaions. Present study aims to investigate Classical Italian paintings and their modern representations.