Marx'ın felsefesı̇nde eylem ve özgürlük ı̇lı̇şkı̇sı̇
The relation of action and freedom in Marx's philosophy
- Tez No: 529813
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÇAKMAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 292
Özet
Bu tezde Marx'ın eylem ve özgürlük arasında kurmuş olduğu ilişki topluma yönelik analizinin bütünlüğünde ele alınacaktır. Bunun için öncelikle Marx'ın genelde toplumsal üretim sürecini nasıl analiz ettiği işlenerek insanlığın tarih yazımının altında yatan gerçek toplumsal üretim sürecinin nasıl bir yaşamı olduğu incelenecektir. Bunu takiben özel olarak Marx'ın otonom ve nicel olarak saptanabilir özel bir üretim süreci olan kapitalist toplumun biçimi olarak kavradığı sermaye üzerine analizi incelenecektir. Sermayenin analizi üzerinden her biri iradi davranarak dünyayı üreten insanların, ortaya koyduğu bir ürün olan toplumun kendilerine nasıl dışsal ve iradelerinden bağımsız ve giderek düşman olduğu bir konuma geldiği sorusuna Marx'ın nasıl bir yanıt verdiği aranacaktır. Son olarak ise sermaye süreçlerinin kendisini ters-yüz olmuş şekilde gösterdiği kavramları ile kendi içsel süreçleri arasındaki uyuşmazlık ele alınarak, insanların iradelerinden bağımsız olarak üretilmiş olan bu toplum biçiminin Marx tarafından ne şekilde ve neden zorunlu olarak insanların iradesinin denetimi altına alınacağını iddia ettiği işlenecektir. Bu süreç içerisinde Marx açısından toplumu sahiplenme eyleminin verili bir zorunluluk altında nasıl bir özgürlük olarak ortaya çıkacağı serimlenmiş olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this dissertation the relation between action and freedom that Marx set up will be analyzed in its entirety of his analysis on society. Therefore firstly it will be examined how Marx analyzes social production process and the real social production process beneath humanity's writing of history. Following that, Marx's analysis of capital that which he perceives as the form of the capitalist society that is autonomously and quantitatively determinable social production process will be examined. Marx's answer will be searched on how the society that is the production of the humans that act on will and produces the world but still they are estranged from it gradually. Lastly, it will be shown how the concepts, that are reversed in the production process, are incompatible with their own process and how and when Marx claims the society, that is produced apart from human will, will again be necesarily regulated by human will. Within process it will be shown how Marx sees the action of appropriating the society under a given necessity will come out as freedom.