Çalışanların kendi değerlerine ve yöneticilerinin değerlerine ilişkin algılarının işe yabancılaşma duygularına etkisi: Örgüt ikliminin aracı rolü
The effect of employees' perceptions of their own values and their managers' values on their work alienation: The mediating role of organizational climate
- Tez No: 529840
- Danışmanlar: PROF. DR. BELİZ ÜLGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu araştırma, çalışanların kendi değerlerine ve yöneticilerinin değerlerine ilişkin algılarının (yönetici – çalışan değer uyumu) çalışanların işe yabancılaşma duygularına etkisini ve bu ilişkide örgüt ikliminin aracı rolünün olup olmadığının incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Alanyazın incelendiğinde, değerler ile işe yabancılaşma arasındaki ilişkiyi inceleyen herhangi bir çalışmaya rastlanılmamıştır. Bu nedenle bu çalışmanın, değerler ile işe yabancılaşma arasındaki ilişkinin örgüt iklimi aracılığında incelenmesi yoluyla değerler ile ilgili yapılmış çalışmalara yeni bir bakış açısı sunması ve işe yabancılaşmanın önlenmesinde yönetici – çalışan değer uyumunun etkisinin gelecek çalışmalara yeni bir katma değer sağlaması beklenmektedir. Araştırma örneklemini, enerji sektöründe yer alan akaryakıt ve LPG firmalarının İstanbul ilinde yer alan genel müdürlük çalışanları oluşturmaktadır. Araştırma bulgularına göre; çalışanların yöneticilerine ilişkin algıladıkları değerler kendini aşma, kendini geliştirme, değişime açıklık, muhafazakârlık ve hazcılık olarak saptanmıştır. Çalışanlar kendi değer tiplerini ise kendini aşma, kendini geliştirme ve hazcılık olarak belirlemişlerdir. Çalışanların yöneticilerinin sahip olduklarını düşündükleri değerler ile kendi değerlerinin benzer olduğu dolayısıyla uyumlu oldukları sonucu ortaya çıkmıştır. Yönetici – çalışan değer uyum değeri sayısal olarak düşük yani değer uyumu yüksek bulunmuştur. Sonuç olarak, yönetici – çalışan değer uyumu ve işe yabancılaşma arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki vardır ve bu ilişkide örgüt ikliminin kısmi aracılık rolü bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to investigate the effects of employees 'perceptions of their own values and managers' values (manager - employee value congruence) on the work alienation emotions of employees and whether there is a mediating role of organizational climate. When the literature was reviewed, there were no studies that analyzed the relationship between values and work alienation. For this reason, it is expected that this study will provide a new perspective on the value - based studies by analyzing the relationship between values and work alienation through organizational climate and that the effect of manager - employee value congruence in preventing work alienation will provide a new added value to future work. The sample of the research consists of the employees of the general directorate of the fuel and LPG companies located in Istanbul province. According to research findings; the values that employees perceive about managers are determined as self-transcendence, self-enhancement, openness to change, conservatism and hedonism. Employees have identified their value types as self-transcendence, self-enhancement, and hedonism. The conclusion is that employees' managers have similar values to their own values, therefore, they are congruent. The manager - employee value congruence value is numerically low, that means, the value congruence is high. As a result, there is a statistically significant relationship between manager - employee value congruence and work alienation, and there is a partial mediating role of organizational climate in this relation.