Intuitionistic fuzzy ω-cebir ve homomorfiler
Intuitionistic fuzzy ω-algebra and homomorphism
- Tez No: 529854
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN ÇUVALCIOĞLU
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Matematik, Mathematics
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Mersin Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 67
Özet
Intuitionistic fuzzy cebirsel yapılar, ilk olarak 1989 yılında R. Biswas tarafından intuitionistic fuzzy altgrup kavramının verilmesi ile çalışılmaya başlanmıştır. Sonraki yıllarda, birçok araştırmacı tarafından farklı cebirsel yapılar intuitionistic fuzzy kümeler üzerinde tanımlanmış ve özellikleri çalışılmıştır. Bu tezde, Cebir teoride önemli bir yere sahip olan Evrensel Cebir (Ω- Cebir) kavramı intuitionistic fuzzy kümeler üzerinde tanımlanarak temel özellikleri çalışılmıştır. Intuitionistic fuzzy evrensel cebirler üzerinde homomorfi kavramı tanımlanarak birinci ve üçüncü izomorfi teoremleri ispatlanmıştır. Son bölümde, intuitionistic fuzzy evrensel cebir tanımı üçgensel normlar ile genişletilerek (T, S)- normlu intuitionistic fuzzy evrensel cebir tanımlanmıştır. Üçgensel normlarla, faklı ve anlamlı sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Intuitionistic fuzzy algebraic structures were first begun to be studied by R. Biswas in 1989 with the introduction of the intuitionistic fuzzy subgroup concept. In the following years, different algebraic structures have been defined and studied on intuitionistic fuzzy sets by several researchers. In this thesis, the concept of Universal Algebra (Ω-Algebra), which has an important place in Algebra Theory, is defined on intuitionistic fuzzy sets and basic properties are studied. First and third isomorphism theorems have been proved by defining homomorphism on intuitionistic fuzzy universal algebras. In the last chapter, the definition of intuitionistic fuzzy universal algebra is expanded with triangular norms and defined as (T, S) - normed intuitionistic fuzzy universal algebra. With triangular norms, different and meaningful results were obtained.