Yenice yaban hayatı geliştirme sahasının bitki sosyolojisi yönünden araştırılması
A phytosociological research on the yeni̇ce wildlife development area (Karabük)
  1. Tez No: 529857
  2. Yazar: AYŞE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KERİM GÜNEY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Araştırma alanı, coğrafi açıdan Batı Karadeniz Bölgesi'nde, Karabük ili sınırları içerisinde Karabük'ün en batıdaki ilçesi konumunda olan Yenice'de bulunan Yenice Yaban Hayatı Geliştirme Sahası'dır. Yenice YHGS, biyocoğrafik açıdan Avrupa Sibirya Fitocoğrafik Bölgesi'nin Öksin (Euxine) provensinin batı sektörü içerisinde yer almaktadır. Çalışma alanının bulunduğu iklim Sub-Akdeniz'li olarak belirlenmiş olup Karadeniz öncesi bölge ile Asıl Karadeniz bölgesi arasında bir geçiş bölgesi olarak tanımlanabilir. Yenice YHGS'nda 445 takson tespit edilmiştir. Araştırma alanı biyocoğrafik konumu itibariyle orman, pseudomaki ve akarsu ekosistemi gibi çok sayıda ekosistemi içinde barındırmakla birlikte hakim vejetasyon tipi orman formasyonudur. Braun-Blanquet metoduna göre orman vejetasyonuna ait toplamda 4 bitki birliği tespit edilmiştir. Tespit edilen birliklerden Corno mas-Quercetum ibericae ass. nova bilim dünyası için yenidir. Sintaksonlar ve bağlı oldukları sosyolojik birimler şu şekildedir: Sınıf : Querco-Fagetea (Br.-Bl and Vlieger 1937) Fuk. and Fab. 1968. Ordo: Fagetalia sylvaticae Pawlowski 1928. Alyans: Fagion orientale Quezel et al. 1980 Birlik: Rhododendro-Fagetum orientalis Kutbay and Kilinc 1995. Alyans: Fagion sylvaticae Quézel, Barbéro and Akman 1980. Birlik: Saniculo-Abietetum bornmuellerianae Ozen and Kilinc 1995. Ordo: Rhododendro pontici-Fagetalia orientalis Quézel, Barbéro and Akman 1980. Alyans: Crataego pentagynae-Fagion orientalis Quézel, Barbéro and Akman 1980. Birlik: Corno mas-Quercetum ibericae ass. nova Sınıf: Quercetea-Pubescentis (Oberd. 1948, Doing-Kraft 1955) Scamoni and Passarge 1959. Ordo: Querco-Carpinetalia orientalis Quézel, Barbéro and Akman 1980. Alyans: Carpino-Acerion Quézel, Barbéro and Akman 1978. Birlik: Lathyro tukhtensis-Pinetum pallasianae Yıldırım and Kılınç 2011.
Özet (Çeviri)
The research area is Yenice Wildlife Development Area in Yenice, which is located in the western Black Sea region in the geographical direction and in the westernmost province of Karabük within the Karabük border. Yenice YHGS is in the western sector of the Euxine province of the European Siberian Phytogeographical Region in biogeographical terms. The climate in which the study area is located is defined as Sub-Mediterranean and can be defined as a transition zone between the pre-Black Sea region and the main Black Sea region. There were 445 taxa in Yenice YHGS. The research area is predominantly vegetation type forest formation with its biogeographical location, which includes numerous ecosystems such as forest, pseudomaki and river ecosystem. According to the Braun-Blanquet method, a total of 4 plant associations belonging to forest vegetation were identified. Corno mas-Quercetum ibericae ass. nova is new to the science world. The Syntaxa and their sociological units are as follows: Class : Querco-Fagetea (Br.-Bl and Vlieger 1937) Fuk. and Fab. 1968. Order: Fagetalia sylvaticae Pawlowski 1928. Alliance: Fagion orientale Quezel et al. 1980 Association: Rhododendro-Fagetum orientalis Kutbay and Kilinc 1995. Alliance: Fagion sylvaticae Quézel, Barbéro and Akman 1980. Association: Saniculo-Abietetum bornmuellerianae Ozen and Kilinc 1995. Order: Rhododendro pontici-Fagetalia orientalis Quézel, Barbéro and Akman 1980. Alliance: Crataego pentagynae-Fagion orientalis Quézel, Barbéro and Akman 1980. Association: Corno mas-Quercetum ibericae ass. nova Class: Quercetea-Pubescentis (Oberd. 1948, Doing- Kraft 1955) Scamoni and Passarge 1959. Order: Querco-Carpinetalia orientalis Quézel, Barbéro and Akman 1980. Alliance: Carpino-Acerion Quézel, Barbéro and Akman 1978. Association: Lathyro tukhtensis-Pinetum pallasianae Yıldırım and Kılınç 2011.