Ankilozan spondilit hastalarında skolyoz sıklığı
The prevalence of scoliosis in patients with ankylosing spondylitis
  1. Tez No: 529881
  2. Yazar: HAVVA NUR DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİRE SEYAHİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Giriş: Spondiloartritler (SpA) klinik, laboratuar, radyolojik açıdan benzer özellikler gösteren hastalıklardan oluşan bir gruptur. SpA grubu hastalıklar içerisinde en sık görülen ankilozan spondilittir. Ankilozan spondilitte postural anormallik olarak hiperkifoz görülmektedir. Ancak AS de skolyoz görülme sıklığı açısından literatürde herhangi veriye rastlanmamıştır. Amaç: Araştırmamızda AS hastalarında, Behçet hastalarında ve inflamatuar hastalığı olmayan sağlıklı kontrol grubunda US X-RAY cihazı ile skolyoz grafisi çekilerek cobb açısı ölçümünü amaçladık. Metod: 200 (158E / 42K, yaş ort.: 42.9 ± 9.4 ) AS hastası ve 101 (61E / 40K yaş ort.: 39.9 ± 9.6) BS hastası çalışmamızın hasta gruplarını oluşturdu. Kronik inflamatuar hastalığı olmayan 52 (42E/10K yaş ort.: 36.3 ± 7.0) hastane personeli de sağlıklı kontroller olarak çalışmamıza dahil edildi. Bütün katılımcılara US X-RAY cihazı ile skolyoz grafisi çekilmiştir ve hastaların tanılarından habersiz 2 radyolog tarafından değerlendirilip COBB açıları hesaplanmıştır. Bulgular: Yapılan ölçümlerin sonucunda her iki gözlemci arasında iyi bir uyum görülmüştür (Kappa:0.786). Cobb açısı ≥ 100 üzerinde olanlar AS hastalarında %9 oranında saptanırken ; BS hastaları ve sağlıklı kontrolde bu oran %4 olarak bulunmuştur. Yaş ayarlanmış olarak ve sadece erkekleri değerlendirerek yapılan analizlerde de benzer sonuçlar gözlenmiştir (AS: % 12; BS: % 3 ve sağlıklı: % 2). Behçet hastalarında skolyoz sıklığı normal popülasyondaki ile benzer bulunmuştıur. Tartışma: Çalışmamız, AS de skolyoz sıklığını araştıran şimdiye kadar yapılmış ilk çalışmadır. Ankilozan spondilitte skolyozun neden artmış olduğuna dair kesin bir bilgimiz yoktur. Hem skolyoz hem ankilozan spondilit adolesan dönemde sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Olasılıkla AS'e ikincil vertebral hasar skolyozun oluşumunu tetiklemektedir. İleriki çalışmaların bu konuya ışık tutması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Spondyloarthropathies constitute a group of diseases with common clinical, laboratory and radiological features. Ankylosing spondylitis (AS) is the most frequently seen disease in this group. Hyperkyphosis is the most common postural abnormality seen in AS patients. However, as far as we know the prevalence of scoliosis in AS is not known. Objectives: In our study, we aimed to measure the COBB angle in scoliosis x-rays among patients with AS, patients with Behçet Syndrome (BS) and healthy controls. Methods: 200 (158 M/ 42 F; mean age: 42.9 ± 9.4 ) AS patients, 101 (61 M/ 40 F; mean age: 39.9 ± 9.6) BS patients and 52 (42 M/ 10 F; mean age: 36.3 ± 7.0) healthy controls, without any known inflammatory disease, were studied. Scoliosis x-rays were obtained using US xray device. The x-rays were evaluated by two radiologists blinded to the patient/healthy control identity and the Cobb angles were measured. Results: There was good agreement between the two observers (Kappa:0.786). COBB angle ≥ 100 was accepted as the cut-off for the diagnosis of scoliosis. The prevalence of scoliosis in AS group was found to be 9%; whereas among BS patients and healthy controls the angle was calculated as 4%. The prevalence of scoliosis in the BS and healthy groups was found to be similar compared to that found in the general population as reported in the literature. Age and gender adjusted analysis revealed similar results. (AS: 12 %; BS: 3 % and healthy controls: 2 % 2). Conclusions: Ours is the first study which investigated the prevalence of scoliosis in AS population. Compared ot that found among healthy controls and BS patients it seems that the prevalence of scoliosis is increased in this patient population. We do not have a clear explanation for this phenomenon. Giving that two disorders develop during adolescence, bone damage occuring in AS might exacerbate development of scoliosis. Future studies should be done to clarify this abnormality.