Suriyeli sığınmacıların kamusal hizmetlere erişim durumları (Isparta ili örneği)
Access to public services by syrian refugees (A case study of Isparta)
- Tez No: 529880
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT AKCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Türkiye'ye yönelik mülteci ve sığınmacı göçü son yıllarda özellikle Suriyeli sığınmacıların gelişiyle tekrar gündeme gelen konulardan biri olmuştur. Tarihte Türkiye göç söz konusu olduğunda çeşitli şekillerde nitelendirilmiştir. Bu konumlandırmalarda göçün niteliği önemli olmuş ve Türkiye göçe kaynaklık eden ülke, transit göç ülkesi ve hedef ülke olarak değerlendirilmiştir. 2011 yılından itibaren kitlesel bir göç akımıyla karşı karşıya kalınmış dolayısıyla Suriyeli sığınmacıların göçünde Türkiye'yi hedef ülke olarak değerlendirmek doğru olacaktır. Sayıları çok yüksek rakamlara ulaşan Suriyeli sığınmacıların zor şartlar altında Türkiye'de yaşamaya devam etmeleri ve temel hak ve hizmetlerden yararlanmada bir takım sorunlarla karşılaştıkları bilinmektedir. Bu konuda çeşitli düzenlemeler yapılmakta ve yapılmaya da devam etmektedir. Bu çalışmanın yapılacak düzenlemeler için Isparta'daki mevcut durumu yansıttığı düşünülmektedir. Bu çalışmada Türkiye'de yaşayan Suriyeli Sığınmacıların Isparta ili özelinden yola çıkarak kamusal hizmetlere erişim durumları ve bu alanlarda yaşanan sorunlar belirlenmiş ve değerlendirilmiştir. Dolayısıyla çalışma grubumuzu Isparta'da yaşayan Suriyeli Sığınmacılar oluşturmaktadır. Araştırma bulgularına yarı yapılandırılmış soru formuyla yapılan derinlemesine görüşmeler ile ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Migration of refugees and asylum seekers in recent years towards Turkey has been one of the subjects on the agenda again, especially with the arrival of Syrian refugees. History in Turkey, has been characterized in various ways migration is concerned. This positioning studies the nature of the immigration and Turkey became an important source of immigration to countries that are considered as' transit countries and destination countries. Since 2011, he has been faced with a massive exodus of Syrian refugees in Turkey due to migration flows would be correct to interpret it as the destination country. Number of reaching very high figures under difficult conditions of Syrian refugees are known to encounter a number of problems in the enjoyment of basic services and to continue to live in Turkey. Various arrangements are made on this subject and they continue to be made. It is thought that this study reflects the current situation in Isparta for the arrangements. In this study, Isparta status access to public services Based on the private lives of Syrian Refugees in Turkey and the problems faced in these areas determined and evaluated. Therefore, our working group consists of Syrian Refugees living in Isparta. The research findings were reached through in-depth interviews with the semistructured questionnaire.