Uluabat Gölü ve çevresinin peyzaj karakter analizi
Landscape character analysis of Uluabat Lake and its surroundings
  1. Tez No: 529905
  2. Yazar: AYŞENUR AKBANA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA BULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
20. yy'da hız kazanan nüfus artışı, kentleşme ve sanayi kaynaklı etkiler 21. yy'ın ilk çeyreğinde olduğumuz bu günlerde çevre üzerinde baskısını arttırarak devam etmekte, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de peyzajların bozunumuna, sulak alanlar gibi hassas ekosisteme sahip alanlarda geri dönüşü mümkün olmayan kayıplar yaşanmasına yol açmaktadır. Bu kayıplar çevresel kaygıların ön plana çıkmasını ve bu doğrultuda uluslararası bir takım adımlar atılması gerekliliğini beraberinde getirmiştir. Peyzajların tanımlanması, korunması, yönetilmesi ve planlaması konularında uluslararası bir dil birliği geliştirilmesi amacıyla imzaya açılan Avrupa Peyzaj Sözleşmesi bu konuda atılan en önemli adımlardan biridir. APS gereğince; taraf ülkelerin tümü, peyzajlarını tanımlama, peyzaj karakter tiplerini belirleme, peyzajın değişim ve dönüşümünü izlemeyi taahhüt etmişlerdir. Bu çalışmada ülkemizin de taraf olduğu APS'den hareketle aynı zamanda Ramsar alanı ilan edilmiş olan Uluabat Gölü ve çevresinde alanların planlama, yönetim, koruma ve sürdürülebilir kullanımına yönelik karar alma aşamalarında yol gösterici olan peyzaj karakter analizi gerçekleştirilmiştir. Çalışma alanının belirlenmesinde Ramsar tampon bölge sınırları dikkate alınmıştır. CBS tekniklerinden yararlanılan ve arazi çalışmalarıyla desteklenen çalışma sonucunda 229 peyzaj karakter tipi ve 7 peyzaj karakter alanı tespit edilmiş, her bir karakter alanına ilişkin tanımlama kartları oluşturulmuştur. Karakter alanlarının sahip olduğu potansiyel, baskı ve tehdit unsurları belirlenerek sürdürülebilir alan kullanımına ilişkin öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The population growth, urbanization and industrial impacts that accelerated in the 20th century continue to increase the pressure on the environment in these days which we are in the first quarter of the 21st century and it leads to the deterioration of the landscape and causes irreversible losses in wetlands that have sensitive ecosystems in our country as well as in the whole world. These losses brought the environmental concerns to the forefront and the necessity to take steps in the international level accordingly. The European Landscape Convention, which was signed for the purpose of developing an international language association on the identification, conservation, management and planning of landscapes, is one of the most important steps taken in this regard. In accordance with ELC; all of the parties promised to identify their landscapes, to determine the landscape character types, and to monitor the change and transformation of the landscape. In this study, a landscape character analysis was carried out, based on the ELC to which our country is also a party, which instructive in the stages of decision making stages of planning, management, conservation and sustainable use of the areas around the Uluabat Lake and its surrounding, which were also declared as the Ramsar area. The Ramsar buffer zone limits were considered while determining the working area. As a result of the study which was supported by GIS techniques and land investigations, 229 landscape character types and 7 landscape character areas were identified, identification cards for each character areas were created. The potential use, pressure and danger elements of the character areas were determined and suggestions for its use of sustainable area were developed.