Miras sebebiyle istihkak davası
Claim to inheritance
- Tez No: 529906
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN HATEMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Külli halefiyet ilkesi gereği mirasçı miras bırakanın mallarına sahip olsa da diğer bir açıdan mirasbırakanın borçlarından dolayı da kişisel olarak kendi malvarlığıyla sorumlu hale gelmektedir. Mirasın devriyle hak ve yükümlülükleriyle birlikte mirasçı, tüm şartlarını çok da bilmediği, yeni bir durumla karşılaşmaktadır. Miras bırakandan devreden bu özel durumda, mirasçının mülkiyet hakkının korunması adına, salt mirasçılıktan kaynaklı hukuksal araçlarla donatılması elzem bir durum olagelmiştir.“Miras sebebiyle istihkak davası”-“petitio hereditatis”da bu müesseselerden birisidir. Ne var ki, Türk hukuk sisteminin parçası olan miras sebebiyle istihkak davasından beklenen etkinlik tam olarak sağlanamamaktadır. Burada Yargıtay'ın bu dava türünü değerlendirmedeki tutumu belli ölçüde etkili olmuştur. Yargıtay'ın bir davayı miras sebebiyle istihkak davası olarak nitelemek için davalının mirasçılığa itiraz etmesini şart koşması, aksi durumda davayı adi istihkak davası-“rei vindicatio”olarak nitelendirmesi,kanunun amacına ve lafzıyla örtüşmemekte ve bu davanın mirasçı için temel avantajını etkisiz hale getirmektedir. Diğer yandan mirasçının aynı hakkı korumak adına farklı davaları açma imkanının bulunması miras sebebiyle istihkak davasına dönük bazı eleştirilere neden olmuştur. Bu nedenle bu davanın kimler tarafından açılabileceği, kimlere karşı açılabileceği, adi istihkak davasından farklarını neler olacağı gibi hususlarda,davanın kapsam ve sınırlarının net olarak belirlenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
As stated by the universal successor principle, heir has the property of the inheritors, but he is also personally responsible for inheritor's obligations by his own property. With the transfer of inheritance, the heir is faced with a new situation encompassing all rights and obligations of inheritor, in which he does not know all the circumstances in advance. In this special case transferred from inheritance, it becomes inevitable to equip the heir with the legal means derived from purely inheritance to protect the right of heir.“Claim to inheritance”-“petitio hereditatis”is one of these legal means. Never the less,“Claim to inheritance”which is part of the Turkish legal system is not fully functional as expected.This result is partially derived from the Supreme Court's attitude towards this case type. Supreme Court prerequisites the objection of heirship in this appeal to hear the case as“Claim to inheritance”, otherwise the Court qualifies the case as an ordinary“action of replevin”-“rei vindicatio”. This attitude is not in line with purpose and the text of law and the major advantage of the case for the heir becomes futile. On the other hand, the possibility of opening different cases in order to protect the same right, has caused some criticism against“Claim to inheritance”. For this reason, the extent and boundaries of the case must be clearly defined, such as who will be able to open this case, to whom will be able to open it, what should be the differences from the“action of replevin”.