Incentive design in three level hierarchies under moral hazard
Üç katmanlı hiyerarşilerde ahlaki tehlike altında teşvik tasarımı
- Tez No: 529904
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez, çok katmanlı (Asil-Denetçi-Vekil) hiyerarşik bir kurumda, Vekil'den arzu edilen seviyede efor elde edilmesini sağayacak optimal teşvik sistemlerini (ücret/bonus/ceza) incelemektedir. Vekil'in“yüksek”eforda çalışmasını sağlamak için Asil, bir denetçi kullanarak Vekil'in eforunu veya üretim çıktısını ölçebilmektedir. Tez, bu standart modeli, biri efor öncesi ve diğeri efor sonrası olmak üzere iki zararlı işbirliği imkanı ekleyerek zenginleştirmektedir. Efor öncesi zararlı işbirliği, taraflar iş akdi gereği yükümlülüklerini yerine getirmeye başlamadan önce, yani, Vekil efor seviyesini seçmeden ve Denetçi gözlem yapmaya başlamadan önce, bu iki tarafın kendi çıkarları gereği varabilecekleri bir anlaşmadır. Efor sonrası zararlı işbirliği ise denetim sonucu ortaya çıktıktan sonra oluşabilmektedir. Bu zararlı işbirliği imkanlarını ortadan kaldırmak, optimal teşvik çözümleri için birer kısıt teşkil etmektedir. Tez'in bulguları şöyle özetlenebilir: 1. Salt efor o ̈ncesi veya salt efor sonrası işbirliğini engellemek diğer işbirliği imkanını ortadan kaldırmamaktadır (bu iki işbirliği kısıtı birbirinden bağımsızdır.) 2. Her türlü zararlı işbirliği tam olarak engellendiğinde, göz ardı edilebilecek tek kısıt Denetçinin kişisel teşvik kısıtıdır. 3. Efor öncesi işbirliğini önlemek maliyeti (bazı durumlarda belirgin ölçüde) arttırmaktadır. Dolayısıyla işbirliklerinin önlenmesinin etkin olup olmadığını da sorgulayıp, amaç her koşulda Vekil'in efor sarfetmesini sağlamak ise, maliyet artışlarına rağmen bu işbirliklerini önlemenin Asil açısından optimal olduğu gösterilmektedir. 4. Efor gözlemlenmesinin çıktı gözlemlenmesine göre yapısal olarak maliyet açısından daha verimli olduğu gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis studies the incentives in multi-level hierarchical institutions under moral hazard. The principal's objective is to induce the agent exert“high”effort and a supervisor is used to monitor either the agent's effort or the output level. We extend a canonical agent-supervisor-principal model by introducing ex-ante collusion possibilities, whereby the parties can side-contract before execution of the official contract, that is, before the supervisor and the agent incur their respective inspection and effort costs. The thesis characterises least-cost incentive contracts with and without ex-ante and ex- post collusion possibilities. It is shown that preventing only ex-ante, or only ex-post, collusion does not prevent the other automatically: the two collusion-proofness constraints are independent. Second, when full collusion possibilities are incorporated, the only constraint that can be ignored is the supervisor's incentive compatibility constraint (implied by ex-ante collusion prevention). Third, it is shown that safeguarding against ex-ante collusion raises the principal's expected costs, in some cases“significantly”. We discuss the effectiveness of preventing all types of collusion and show that despite of increases in expected costs, the principal still finds preventing all types of collusions optimal. Finally, we show that input monitoring is structurally more efficient than output monitoring. If the same given monitoring technology is available and equally effective in generating hard evidence, the supervisor should assess the effort level of the agent and not the final output.