Eğitim kurumları yöneticilerinin liderlik vasıflarının öğretmenlerde örgütsel bağlılığa etkileri
The effects of school adminisrators quality of leadership on organizational commitment in teachers
  1. Tez No: 529917
  2. Yazar: OSMAN YUVANÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ALTIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Çalışmamızda, toplumsal açıdan önemli olan eğitim sektöründe çalışan öğretmenlerin örgütsel bağlılıklarını etkileyen bir faktör olarak eğitim kurumlarındaki yöneticilerin liderlik vasıfları seçilmiş ve incelenmiştir. Çalışmamız kavramsal çerçevenin incelenmesi, literatürdeki çalışmaların ortaya konulması ve uygulama ile elde edilen verilerin yorumlanarak paylaşılmasından oluşmaktadır. Bu anlamda öncelikle birinci bölümde çalışmamızın konusunun seçiliş amacı ve literatüre yapabileceği katkı açıklanmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde ise kavramsal çerçevenin ortaya konulabilmesi açısından öncelikle liderlik kavramı, tanımı, özellikleri çerçevesinde açıklanmış liderlik stilleri ve kuramları tartışılmıştır. Daha sonra örgütsel bağlılık kavramı incelenmiştir. Örgütsel bağlılığı etkileyen faktörler ve örgütsel bağlılık sınıflandırmaları incelenmiştir. Son olarak liderlik ve örgütsel bağlılık arasında ki ilişki ortaya konulmuş ve eğitimde örgütsel bağlılığın etkisi açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise ikinci bölümde detaylı bir şekilde açıklanan örgütsel bağlılık ve liderlik vasıfları ilişkisinin öğretmenler üzerinde ki etkileri, yapılan anket uygulaması verileri analiz edilerek test edilmiş ve anlamlı sonuçlar elde edilerek liderlik vasıflarının öğretmenlerin örgütsel bağlılıklarında yaptığı etkiler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In our study, the leadership qualities of managers in educational institutions have been selected and studied as a factor affecting the organizational commitment of teachers working in the education sector, which is socially important. The study of the conceptual framework of our work consists of the presentation of the studies in the literature and the interpretation of the data obtained by the application. In this sense, firstly we tried to explain the contribution that we can make in the first chapter and the contribution that can be made to the literature. In the second part, leadership styles and theories explained in the context of leadership concept, definition and characteristics are discussed in terms of putting out the conceptual framework. Then the concept of organizational commitment was examined. Factors affecting organizational commitment and organizational commitment classifications were examined. Finally, the relationship between leadership and organizational commitment has been established and the effect of organizational commitment in education has been explained. In the third part, the effects of the relationship between organizational commitment and leadership qualities explained in detail in the second part are analyzed by analyzing the data of the questionnaire applied and the results are obtained and the effects of leadership qualities on teachers' organizational commitment have been revealed