Girişimci kadınların karşılaştıkları zorluk ve fırsatlara yönelik bilimsel araştırmaların bibliyometrik analizi
Bibliometric analysis of scientific research on the challenges and opportunities faced by women entrepreneurs
  1. Tez No: 896412
  2. Yazar: BURCU ZENGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Girişimcilik gelişen ve değişen dünyada, ekonomilerin büyüme ve kalkınmaları üzerinde önemini günden güne artıran bir kavramdır. Girişimcilik kavramı ülkemiz için de stratejik bir öneme sahiptir. Girişimciliğin ekonomik büyümedeki önemini ve istihdama katkısını ortaya koyan pek çok bilimsel araştırma bulunmaktadır ve bu araştırmalar ışığında nüfusun yaklaşık yarısını oluşturan kadınların girişimci olarak ekonomik hayatta daha fazla bulunmasının teşvik edilmesinin önemi ortaya çıkmaktadır. Kadın emeği kavramı ülkemizde ve dünyada gittikçe daha önemli hale gelmekte ve atıl durumda bulunan kadınların ekonomik aktiviteye daha yüksek oranda katılması, sosyal ve kültürel sonuçları bakımından olduğu kadar ekonomik büyüme, istihdam artışı ve katma değer üretimi bakımlarından önemsenmektedir. Kadınların atıl kapasitesinin istihdama aktarılması tüm sektörlerde olduğu gibi girişimcilik sektöründe de büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada kadın girişimcilerin çalışma hayatında karşılaştıkları fırsatların ve zorlukların ortaya koyulması amaçlanmaktadır. Bu bağlamda çalışmada öncelikle girişimcilik türleri, kadın girişimciliği kavramı ve kadın girişimciliğinin tarihsel süreçteki gelişimi ile ilgili literatür bilgilerine yer verilmiştir. Ardından, kadınların girişimcilik sektöründe yaşadığı zorluklar veya sahip olduğu fırsatlar toplumsal cinsiyet eşitliği olgusu çerçevesinde değerlendirilmiştir. Cinsiyet farklılığının kadınların sektöre girişinde engellere ve zorluklara neden olup olmadığı analiz edilmiştir. Bu çerçevede girişimci olarak kadınların sektörde bulunmaları ve toplumsal cinsiyet eşitliği bağlamında ülkemizde girişimciliğin durumu istatistiksel verilerden yararlanılarak açıklanmıştır. Tezde kadın emeği ve kadın girişimciliği ile ilgili temel kavramların bibliyometrik analizi de sunulmuş olup, bu spesifik kavramların bibliyometrik analizinin ulusal literatüre kazandırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Entrepreneurship is a concept of escalating importance in the growth and development of economies within a evolving and changing world. The concept of entrepreneurship holds strategic importance for our country. Numerous scientific studies underscore the critical role of entrepreneurship in economic growth and its contribution to employment. In light of these studies, it becomes evident that encouraging women, who constitute approximately half of the population, to participate more actively in economic life as entrepreneurs is of paramount importance. The concept of women's labor is gaining increasing importance both domestically and globally. The higher participation of unemployed women in economic activities is crucial not only for economic growth, employment expansion, and value-added production but also for its significant social and cultural implications. Integrating the untapped potential of women into the workforce is particularly vital in the entrepreneurship sector, as it is in all sectors. This study aims to reveal the opportunities and challenges faced by women entrepreneurs in the workforce. The research begins by reviewing the literature on various types of entrepreneurship, the concept of women's entrepreneurship, and the historical development of women's entrepreneurship. It then evaluates the challenges and opportunities experienced by women in the entrepreneurship sector within the framework of gender equality. The analysis investigates whether gender differences create obstacles and challenges for women entering the sector. Within this framework, the presence of women as entrepreneurs and the status of entrepreneurship in our country, in the context of gender equality, are explained using statistical data. Additionally, the thesis presents a bibliometric analysis of the fundamental concepts of women's labor and women's entrepreneurship, aiming to contribute this bibliometric analysis to the national literature.