Çağdaş sanata yansımalarıyla 1980 sonrası sanatta kültürün özelleştirilmesi ve küreselleşme olgusu
Privatization culture and phenomenon of globalization in art through with contemporary art reflections after 1980
- Tez No: 529945
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET FEYZİ KORUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma, özellikle 1980'li yıllardan itibaren, ekonomi ve politika alanlarında olduğu kadar kültür ve sanat alanlarındaki tartışmalara da damgasını vuran küreselleşme ve özelleştirme olgusunun gelişimini ve bu gelişimde sanatın ve sanatçının rolünü araştırmaktadır. Araştırma, küreselleşme ve özelleşmenin ne olduğunu, sanatın piyasalaşması sürecinde hangi aşamalarda yer aldığını ve kimlerle iş birliği içinde çalıştıklarını gözler önüne sermeyi hedeflemiştir. Tez kapsamında 1980'lerden sonra küreselleşen ekonomi politikasıyla tüm dünyayı etkisi altına alan sistemin kültür ve sanat alanına olan etkilerine odaklanılarak, ekonomiyi ve politikayı kontrolü altına alan şirketlerin, finansal büyüme, reklam ve toplumsal imajın önemli parçası olan sanat ile ilişkisi açıklanmıştır. Araştırma, birincil ve ikincil kaynaklardan literatür taraması şeklinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın birinci bölümünde kısaca küreselleşme kavramından, küreselleşmenin kültürel boyutundan ve özelleştirme politikalarından bahsedilip neo-liberalizme değinilmiştir. İkinci bölümde, sanat ve sermayenin tarihsel ilişkisi, 1980 sonrası sanatın finansal dönüşümü ve küresel sanat piyasası aşamaları ile ele alınmıştır. Son olarak üçüncü bölümde ise şirketlerin sanatı hangi çıkarlar doğrultusunda ve hangi şekillerde kullandığı durumu vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study researches the development of globalization and privatization that have made their mark on the economy and politics as well as culture and arts since the 1980s, and the role of art and the artist in this development. The objective of the study was to show what globalization and privatization is, what stages art goes through in the process of becoming marketable and with whom cooperation is established. In the scope of the thesis the effects of the system, which influenced the entire world with its globalizing economic policy after the 1980s, on the fields of culture and arts is focused on to explain the relation between companies that have taken the economy and politics under their control and art, an important part of financial growth, advertisement and social image. The study was conducted by scanning primary and secondary literary sources. In the first section of the study the concepts of globalization, the cultural dimension of globalization and privatization policies are explained in summary and neo-liberalism is touched on. In the second section the historical relation between art and capital, the financial transformation of art after the 1980s and the stages of the global art market are discussed. To conclude in the third section, how companies use art and in line with which interests they use art is emphasized.