İsrail'in bölgesel varlığının politik ve stratejik önemi: Bölgesel ve küresel aktörlerin çıkarları ve politikaları üzerinden bir inceleme
Israel's regional presence's political importance: Analizing on the interest's and politics of regional and global agents
- Tez No: 529969
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET HÜSREV ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Filistin Bölgesi tarihten beri etnik ve dini olarak farklı birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Kudüs merkezli Filistin, M.Ö. 2000´de Arap, M.Ö. 1800´de Hitit, M.Ö. 1286´da Mısır hakimiyetine girmiştir. Bu dönemde Hz. Musa öncülüğündeki İsrailoğulları buraya yerleştiler. Hz. Davud ve Hz. Süleyman´ın yönetimlerine sahne olan bölgede M.Ö. 64´te Roma egemenliği başladı. Bu dönemde Hz. İsa'nın gelmesiyle 637 yılına kadar Hristiyan hâkimiyetinde kalmış sonrasında tümüyle İslam devletlerinin egemenliğine girmiş sırasıyla Emeviler, Abbasiler, Fatımiler, Selçuklu ve Osmanlı tarafından yönetilen bu bölge 20.yy a kadar barış içinde gelmiştir. Yahudilerin Filistin hayali tarihin hiçbir döneminde bitmedi. Kendilerine vaat edildiğine inandıkları topraklara kavuşma hayali kuran Yahudiler Osmanlı Devleti'nin dolayısıyla Müslümanların güç kaybetmesiyle bölgede tekrar şiddeti tırmandırmışlardır. Günümüzde bölge Müslüman Araplar, Hristiyan Araplar ve Yahudiler' in egemenlik mücadelesine şahit olmaktadır. Bölgede aktif politika izleyen Küresel ve Bölgesel Aktörler de bundan yararlanmak istemektedirler. Yahudiliğin temelini oluşturan Muharref Tevrat ve Yahudilerin kendilerine vaat edildiğine inandıkları Fırat nehrinin doğusundan Nil nehrine kadar bölgeye hâkim olma düşünceleri ve gayretleri nedeniyle Ortadoğu bölgesinde yıllardır akan kan hiç durmamıştır. Çalışma, İsrail tehdidi altında olan Ortadoğu'nun her alanda dengeye oturması ve barışın bölgeye hakim olması için gerekli adımların seyrine ilişkin bir araştırma niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the history of the Palestinian Territory, many ethnic and religiously different civilizations have been hosted. Jerusalem-based Palestine, In BC 2000 the Arabs, In BC 1800 Hittite In BC 1286 Egypt entered domination. In this period the children of Israel, which Moses prevailed, settled here. At the region that was the scene of the administrations of David and Süleyman In BC 64 Roman domination began. In this period ,b y the time of Christ's coming, this Christianity was dominated by Christian until the end of the seventh century. It was completely ruled by the Islamic states, and this region, which was ruled by Umayyad, Abbasi, Fatimids, Seljuks and Ottomans in peace until the 20th century. The Jewish Palestinian imagination did not end at any time in history. The Jews who dreamed of reaching the lands they believed promised, escalated violence in the region by the loss of power of the Ottoman State and Muslims. Today, the region is witnessing the struggle for Muslim Arabs, Christian Arabs and the Jews' sovereignty. The Global and Regional Actors who follow the active policy in the region also want to take advantage of it. The blood that has flowed for years in the region of the Middle East has never ceased because of the thoughts and efforts to dominate the region from the east of the Euphrates River to the Nile River, which the corrupt Torah and the Jews, which are the basis of Judaism, believed were promised to them. The study is a research study of the Middle East, under the Israeli threat, on the balance of every field and the necessary steps for peace to dominate the region.