Kurumsal yönetim uygulamalarında iç denetimin önemi
The importance of internal audi̇ting in corporate governance practices
- Tez No: 529970
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİR ŞAKRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
1990'lı yılların başında SSCB'nin çökmesiyle başlayan küreselleşme hareketleri, dünyada sınırların kalkmasıyla birlikte çok hızlı bir şekilde gelişen ve karmaşıklaşan iş ortamının yarattığı etkiyle“kurumsal yönetim”ve“iç denetim”konularının dünyada büyük ölçüde önem kazanmasına kaynaklık etmiştir.“Kurumsal Yönetim”ilkeleri öz itibarıyla şirketlerin şeffaf, hesap verilebilir, sorumlu ve eşitlikçi bir yönetim modeline dayalı olarak faaliyetlerini yönetmeleri ile menfaat sahibi tüm ilişkili ve ilgili taraflar dikkate alınarak, beklentileri ve haklarını dengelemeyi amaçlayan ilkelerdir. 1990'lı yıllardan itibaren yaşanan çeşitli şirket iflasları ve küresel krizler kurumsal yönetim ilkelerini paydaşlar için finansal analiz kadar önemli hale getirmiştir. İç denetimin kurumsal yönetim açısından değerlendirildiğinde, süreçlerin iyileştiğini, kurumsal performans gösterdiğini, katma değeri yarattığını ve insan kaynaklarını geliştirdiğini görmekteyiz. Bu roller açısından iç denetim, kurumsal yönetime ilişkin güvence olarak düşünülür. İç denetim, kurumsal yönetimin ayrılmaz bir parçasını oluşturur. İç denetim, işletmelerde güçlü kurumsal yönetim uygulamalarında önemli bir rol oynamaktadır. Denetim ortamının günümüzde çok hızlı bir şekilde değişim ve gelişim göstermesi iç denetimin kalitesini, aynı zamanda kurumsal yönetim anlayışının da başarısını ortaya çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
Following the collapse of USSR in 1991, globalization led a rapid growth of integration across countries, which significantly increased the importance of the self managing for the businesses as well as nations. Principles of the corporate governance promotes both transparency and equality, and also aims to increase shareholder wealth in the long run. Following the financial crises and bankruptcies in 1990's, principals of corporate self managing become as important as financial analyzes. When we examine the self managing from the perspective of corporate governance, it leads to improved business processes, better corporate performance, higher added value, and efficient human resources practices. Thus, self managing could be an essential part of corporate governance. Self managing is also related to strong governance mechanism. Since auditing gained significant importance in recent years, self managing provides not only quality, but also suggests the success of corporate governance.