Ortaokula devam eden öğrencilerin hafızlık eğitiminde yaşanan sorunlar ve çözüm önerilerine yönelik bir araştırma
The a research of problems encountered at qur'an memorization stage of students that continue to secondary school and solution suggestions oriented of these problems
- Tez No: 529972
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZARİFE ŞEYMA ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bil. Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada Milli Eğitim Sistemimizde 4+4+4 eğitim reformuna geçişin ardından örgün eğitime devam eden öğrencilerin hafızlık yapmasına kolaylık sağlamak amacıyla geliştirilen hafızlık projelerinde yaşanan sorunlara değinilmiş ve bu sorunlara yönelik çözüm önerilerine vurgu yapılmıştır. Çalışmada, örneklem grubunun görüşleri doğrultusunda uygulanan projeler ele alınmıştır. Kurumlar arası imzalanan protokoller çerçevesinde uygulanmaya başlayan projelerin süreci uygulama sahasından alınan görüşler doğrultusunda değerlendirilmiştir. 2012 yılında örgün eğitimde yapılan reformlarla okulların özellikle ortaokul kısımlarında hafızlık eğitimi yeni bir boyut kazanmıştır. Bu süreçte canlanan hafızlık eğitiminin öğrencilerin bilişsel ve duyuşsal alanlarına direkt veya dolaylı olarak etki ettiği gözlenmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı'nın ortak yürüttüğü hafızlık eğitimi çalışma sahasındaki farklılıklar ele alınmış dünyada uygulanan farklı hafızlık yöntemleri doğrultusunda çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is mentioned that the problems encountered in improved Qur'an Memorization projects with aim of making easier Qur'an Memorization of students that continue to formal education after transition to 4+4+4 education reform in National Education System and emphasized that the solution suggestions of these problems. It is discussed that applied projects in accordance with the opinions of the sample group in this study .The process of the projects started to be implemented within the frame of signed protocols inter-institutions is evaluated in accordance with the taken opinions from the application field. In 2012, the training of Qur'an Memorization has gained a new dimension with reforms that is maked in formal education, especially secondary schools. In this process, it has been observed that directly or indirectly affect to cognitive and emotional areas of students of the revived“Qur'an Memorization Training”. The differences in application area of“Qur'an Memorization Training”that is carried out jointly by The National Education Ministry and The Religious Affairs Ministry is discussed, the solution suggestions is proposed in accordance with different“Qur'an Memorization”methods applied in the world.