Mülkiyet yapısının kentsel büyümeye etkisinin simülasyon ile araştırılması
Research the relationship between the ownership pattern and urban growth
- Tez No: 529984
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL ERCÜMENT AYAZLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kontrolsüz kentsel büyüme, modern şehircilikte ve planlamalarda en belirgin sorunların başında gelmektedir. Sürdürülebilir kalkınma, akıllı büyüme ve kompakt şehir gibi çağdaş planlama konuları, dağınık ve aşırı kentsel büyümeye karşıdır. Kentsel büyüme arazi kullanımındaki değişimleri başlatan karmaşık ve dinamik bir sistemdir. Hücresel Otomat (HO) kavramı ve bu kavrama dayalı yöntemlerle türetilen modeller birçok çalışmada kullanılmıştır. Bu çalışmada, Sancaktepe İlçesi'nin kentsel büyüme simülasyonları HO tabanlı SLEUTH model ile gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda, çalışmada Sancaktepe İlçesi'nin arazi kullanımı ile mülkiyet deseni arasındaki ilişki simülasyon modelleri üretilerek araştırılmıştır. Modelin ihtiyaç duyduğu veriler, tapu verileri ve kadastral paftalardan parsel bazlı olarak üretilmiştir. Arazi örtüsü ve mülkiyet deseni için iki farklı kentsel büyüme simülasyon modeli hazırlanmıştır. Arazi örtüsünün simüle edildiği senaryoda büyümenin doğal, yeni merkezler ve yol etkin bir biçimde yayıldığı, mülkiyet deseninin simüle edildiği senaryoda ise çeper ve yol etkin ağırlıklı büyüme eğilimi gösterdiği belirlenmiştir. Her iki simülasyon modeli de hemen hemen aynı bölgelerde büyüme göstermiştir. İki senaryo için biribirine dönüşen arazi kullanımı ve mülkiyet sınıflarının dönüşüm oranları hesaplanıp, karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Uncontrolled urban growth is one of the most important problems in modern urban planning. Contemporary planning issues such as sustainable development, smart growth and compact city are against scattered and extreme urban growth. Urban growth is a complex and dynamic system that initiates changes in land cover. The method of Celluar Automata (CA) or releated models based of it, has been used in various studies. In this study, the urban growth simulations of the Sancaktepe District were carried out with the CA based SLEUTH model. In this context, the relationship between land cover and ownership pattern of the Sancaktepe District was investigated by generating simulation models. Required parcel based data of the model were produced from land registry and cadastral data. Two different urban growth simulation models have been prepared for land cover and ownership pattern. It has been determined that the growing scenario in which the land cover is simulated indicates, such as spontaneous growth, new spreading centers and roads-influenced growth, while in the scenario where the ownership pattern is simulated, edges and road-influenced growth tendency are obtained. Both simulation models have illustrated growth in almost the same regions. Transformation ratios of land cover and ownership pattern have been calculated and compared.