The role of external tools in enhancing democratization: A comparative study of EU's assistance to the Western Balkans 1994-2016
Dış araçların demokratikleşmenin gelişmesindeki rolü: AB'nin Batı Balkan ülkelerine yönelik yardımının karşılaştırmalı çalışması 1994-2016
  1. Tez No: 530002
  2. Yazar: ADEA GAFURI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞADİYE MELTEM MÜFTÜLER BAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma AB'nin demokrasi yardımının 6 Batı Balkan ülkesindeki demokrasi seviyesinin artmasındaki rolünü incelemeyi hedeflemektedir. Bu çalışma karışık bir metodoloji tekniği uygulamaktadır. İlk kısımda, demokrasi yardımı ile demokratikleşme arasındaki ilişkiyi demokrasinin ana ölçütü olarak V-Dem Seçim Endeksini kullanarak ortaya çıkarmak amacıyla niceliksel bir analiz yapılmıştır. Bu istatistiksel analiz için Avrupa Birliği fonlar konusunda herhangi bir kapsamlı veri sunmadığı için Avrupa Komisyonu'nun 1994-2016 yılları arasına ait kümelenmiş veri setini derledim. Niteliksel analiz için ise Sırbistan ve Makedonya'daki demokratikleşme süreçlerinin arkasındaki rastlantısal mekanizmaları anlamak için süreç izleme yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışmanın vardığı sonuç AB'nin önceliği demokratik rejimlerin sağlamlaştırılmasından ziyade istikrarın devamına verdiği ve dolayısıyla demokrasi yardımının rolünü güçsüzleştirdiği yönündedir. 6 Batı Balkan ülkesinin rejimlerine ve onların AB ile olan ilişkilerine değinirken 'istikraroksi' terimini kullanıyorum.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the role of the EU's democracy assistance in enhancing democracy in the countries of the Western Balkan Six. The study employs mixed methodology techniques. In the first part, quantitative analysis is used to discern the relationship between the democracy assistance and democratization, using V-Dem Electoral Index as the primary measure of democracy. For the statistical analysis, I compiled the European Commission's aid aggregated dataset for the years 1994-2016, as the EU does not offer any comprehensive data of funds. In the qualitative analysis, process tracing is used to understand the casual mechanisms behind the democratization process in Serbia and Former Yugoslav Republic of Macedonia (FYROM). The study concludes that the EU has given priority to securing stability over the consolidation of democratic regimes, weakening the role of democracy aid. I use the term stabilitocracy to refer to the regime of the WB6 and their relationship with the EU.