Piridin ve pirimidin grubu içeren antimon (III) komplekslerinin titreşimsel ve elektronik parametrelerinin incelenmesi ve SQM analizi
Investigation of vibrational and electronic parameters of antimony (III) complexes containing pyridine pyrimidine group and analysis of SQM
- Tez No: 530031
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA ÇATIKKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada üç adet L1:2-aminopiridin, L2: 2-amino-5-metilpiridin and ve L3: 2-aminopirimidin ligantları ile oluşturulan bis(L1,2,3)trikloroantimon(III) (1-3) komplekslerinin teorik olarak yapısal ve titreşimsel özellikleri DFT/B3LYP/LANL2DZ metodu ile yapısal ve titreşimsel özellikleri incelenmiştir. Bileşiklerin katı fazıdaki IR spektrumlarının doğru bir şekilde işaretlenmeleri için hesaplanan harmonik frekanslar Ölçeklenmiş Kuantum Mekanik Kuvvet Alanı (SQMFF) metodolojisi kullanılarak ölçeklenmiştir. Normal mod analizi ve piklerin işaretlenmeleri SQMFF ile elde edilen toplam enerji dağılımı TED ile yapılmıştır. Bileşiklerin elektrik dipol momentleri, polarizebilite ve birinci derece hiperpolarizebilite değerleri aynı teorik metod ve baz seti kullanılarak hesaplanmıştır. Ayrıca hesaplama sonuçları ile bileşiklerin değerlerde lineer olmayan optik davranış gösterebileceği belirlenmiştir. Ayrıca, moleküllerin birçok elektronik özellikleri (orbital enerjileri, iyonizasyon enerjileri, dipol momentleri, elektrostatik potansiyel yüzey haritası) hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
We have carried out structural and vibrational theoretical study for three bis(L1,2,3)trichloroantimony(III) complexes (1-3), L1:2-aminopyridine, L2: 2-amino-5-methylpyridine and L3: 2-aminopyrimidine with DFT/B3LYP/LANL2DZ method. In order to get a good assignment of the IR spectra in the solid phase of the compounds, calculated harmonic frequencies were scaled using Scaled Quantum Mechanic Force Field (SQMFF) methodology. Then, normal modes analysis and their assignments were carried out with SQM total energy distribution (TED) products. The electric dipole moment, polarizability and the first hyper polarizability values of the compounds have been calculated at the same level of theory and basis set. The calculation results also show that the compounds may have nonlinear optical (NLO) behaviour with non-zero values. Moreover, several electronic properties (frontier orbital energies, ionization energies, dipole moments, electrostatic potential map) have also been calculated.