Tectonic development of the Potwar Plateau and the Saltrange (NW Himalayas, Pakistan)
Potwar Plateau ve Saltrange'in tektonik gelişimi (KB Himalayalar, Pakistan)
- Tez No: 530049
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETDİN KAYMAKCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Hint Levhasının Avrasya Levhasına yakınsaması, yaklaşık 50 milyon yıl önce Himalayaların oluşmasına sebep verdi. En son Himalaya orojenisi, KB Himalaya'larda Potvar Platosu ve the Saltrange'in gelişimi olarak ifade edilir ve bu tezin konusunu oluşturur. Bu bağlamda, Potvar Platosu ve Saltrange'in günümüzdeki mimarisi ve evrimi yanında bölgenin deformasyon sitilini ortaya koymak için paleomanyetizma, fay kinematiği, sismik yorumlama ve enine kesit dengeleme yöntemleri kullanılmıştır. Düşey eksen rotasyonlarını belirlemek için Oligosen'den Pliyosene kadar olan dönemi temsil eden çökellerden 86 farklı noktadan 1000'den fazla plaomanyetizma amaçlı örnek derlenmiş olup bu rotasyonların zamansal sınırlarının belirlenmesi için manyetostratigrafik yöntem kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar çalışılan alanın iki farklı zaman diliminde 10° ile 30° saatin tersi yönde döndüğünü göstermektedir. Bölgenin yapısal gelişiminin anlaşılması için derlenen paleomanyetik örnekler üzerinde Anizotropik Manyetik Süseptibilite (AMS) çalışmaları yapılmış aynı zamanda bölgedeki fay çizikleri kullanılarak paleostres inversiyon tekniği kullanılmıştır. Kinematik çalışmalar bölgenin iki farklı deformasyon evresinden geçtiğini göstermektedir. İlk deformasyon evresinde asal gerilme ekseni (σ1) yataya yakın olup KKD-GGB yönünde olup sonraki evrede ise KB-GD yönüne dönmüştür. Elde edilen bu yönler ortaç AMS eksenlerine paralel olup beklendiği şekilde aynı sıkışma ve kısalma deformasyon stiline işaret etmektedir. Çalışılan alanın 3B mimarisinin ortaya konulması ve bölgede meydana gelen kısalmanın miktarının belirlenmesi için 20 adet 2 boyutlu (2B) toplam boyu 400 km'ye ulaşan sismik kesit yorumlanmıştır. Yorumlanan bu kesitler dengelenmiş enine kesitlerin oluşturulmasında kullanılmış daha sonra bu kestiler çalışma alanında meydana gelen diferansiyel kısalmanın belirlenmesi için deformasyon öncesi hallerine restore edilmiştir. Elde edilen sonuçlar potvar ve Saltrange'de Hint plakasının yakınsama oranının sadece %18'ini karşıladığını göstermektedir. Geriye kalan %82'lik yakınsama muhtemelen tuz üzerindeki kayma ve bölgedeki diğer önemli bindirme faylarıyla karşılanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Collision and indentation of the Indian Plate into the Eurasian Plate gave way to the development of Himalaya Orogen since early Eocene (around 50 Ma ago). The most recent products of the Himalayan orogeny is expressed by the development of Potwar Plateu and the Saltrange in W Himalayas, which are the main topic of this thesis. In order to unravel present architecture, evolution, and deformation styles of the Potwar Plateau and the Saltrange we have conducted paleomagnetism, fault kinematics, seismic interpretation and cross-section blancing tehniques. For paleomagnetism more than 1000 samples are collected at 86 different locations spanning from Oligocene to Pliocene sedimentary units to determine vertical axis rotations. Temporal constrains of vertical axis rotations are determined by using magnetostratigraphy. The results have shown that the study area has experienced 10 to 30 degrees of counterclockwise rotations in two different episodes. For understanding the structural development of the study area, paleostress inversion technique is used based on fault slip data collected from the mesoscopic faults developed in the region while Anisotropy of Magnetic Susceptibility (AMS) study was conducted on the collected paleomagnetic samples. These kinematic results show two major deformation phases. During first phase, the horizontal component of major principal stress axis (σ1) was subhorizontal and oriented NNE-SSW and switched to NW-SE during the second phase of deformation. During these phases minor stress axes were sub vertical. The major principal stress directions are almost parallel to the intermediate AMS (K2) axes, which collectively indicate compression and shortening. In order to understand 3D architecture of the study area (20) 2D seismic sections that makes up 400 kms line length are interpreted. The interpreted sections are used as balanced cross-sections and restored to determine differential shortening amounts in Potwar and the Saltrange. The restored sections indicated that only 18% of Indian Plate convergence is taken up as shortening in Potwar and the Saltrange, the remaining 82 % convergence is not reflected in the form of shortening possibly due to tectonic glide over salt, also taken up by major thrust faults in the region.