The participation of people with migrations background in German labour market and future perspectives
Göç geçmişine sahip insanların Alman işgücü piyasasındaki katılımı ve gelecek perspektifleri
- Tez No: 530060
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVFİK MESUT EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Demografi, Ekonomi, Demography, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Avrupa Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği İktisadı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Göç geçmişi olmayan insanlar Alman işgücü piyasasında daha yüksek nitelikli sektörlerde çalışırken, göçmen kökenli insanlar düşük vasıflı sektörlerde daha fazla yer almaktadır. Analizler, göçmen kökenli kişilerin, Almanya'da mesleki eğitim alamadıklarını veya (yüksek vasıflı) bir işte çalışma şansı olmadıklarını göstermektedir. Bu tezin ilk amacı, göç farklılıklarına dayanan bu farklılıkların nedenlerini belirlemektir ve ilk hipotez bu yüzden şu şekilde oluşmuştur: Alman işgücü piyasasındaki şanslar ve göç geçmişi arasında bir ilişki bulunmaktadır ve bu ilişkinin göçmen kökenli insanlara negatif etkileri vardır. Daha sonra, Almanya ve Avrupa'daki demografik değişim incelenmiş ve azalan doğurganlık oranı ve dolayısıyla azalan nüfus sayısı ile Alman işgücü piyasasında yüksek nitelikli / üretken çalışanlara ihtiyaç duyulduğu ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla, ikinci hipotez: Demografik değişime dayanarak özellikle Alman işgücü piyasasında, Alman ekonomisi ve refahına olumsuz etkiler ile sonuçlanacak, yüksek nitelikli sektörler açısından bir boşluk olacaktır. Bunu takiben, üçüncü hipotez: Düşük nitelikli sektörlerde göçmen kökenli insanların katılımı, demografik değişime dayanan Alman refahı üzerinde ek bir olumsuz etkiye sahip olacaktır. Boşluğun büyüklüğünü belirlemek için nüfusun gelişimi ile ilgili geleceğe yönelik projeksiyonlar sunulmuş ve farklı senaryolar varsayılarak, işsizlik üzerindeki etkiler ve işgücü sayısı belirlenmiştir. Sonuçlar, her senaryoya göre nüfus oranının azalacağını ve işgücü piyasasındaki boşluğun (üretim) büyüme üzerinde olumsuz etkileri olacağını göstermektedir. Bu sonuçlarla ilgili olarak, Almanya'da yaşamakta olan göç geçmişine sahip insanların verimliliğini ele alarak ve onları yüksek nitelikli bir iş için hazırlayarak demografik değişimin etkilerini ortadan kaldırmak, uzun bir entegrasyon sürecine sahip yeni göçmenlere güvenmekten daha anlamlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
While people without migration background occupy more high-qualified sectors in the German labour market, people with migration background (PMB) have a high participation in low qualified sectors. Analyzes show that PMB have not equal chances as those without on an apprenticeship or a (high qualified) job in Germany. The first aim of this thesis was to determine the reasons of these differences based on migration background and the first hypothesis is therefore: There is a relation between the chances in the German labour market and migration background, which has a negative impact on PMB. Subsequently, the demographic change in Germany and Europe was examined and it turns out that due to the declining fertility rate and thus the declining number of population and due to aging, high-qualified/ productive employees on the German labour market will be needed. So, the second hypothesis is: Based on the demographic change there will be a gap especially regarding to the high qualified sectors in the German labour market with consequences on the German economy and welfare. Following from this, the third hypothesis is: The participation of PMB in low qualified sectors will have additional negative effects on the German welfare based on the demographic change. To determine the size of the gap future projections about the development of the population were presented and assuming different scenarios, the impact on unemployment and the number of labour force has been identified. The results show that according to every scenario, the number of population will decrease and the gap in the labour market will have negative effects on the (production) growth. With regard to these results, it makes sense to counteract the effects of demographic change by addressing and enhancing the productivity of people with migration background and by preparing them for a high-qualified job, rather than relying solely on immigration with a long integration process.