Faruk Nafiz Çamlıbel'in şiirlerinde anlatısallık
Narrativiy in Faruk Nafiz Çamlibel's poems
  1. Tez No: 530068
  2. Yazar: MEHMET KURAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
20. yüzyılın başında Türk siyasi ve kültür hayatında egemen olan halkçı eğilimlerin bir sonucu olarak geniş kitlelerin rahatça anlabileceği günlük konuşma üslûbu içinde anlatının yoğun olduğu şiirler yazılır. Tevfik Fikret ile başlayan ve Milli Edebiyat döneminde Türk şiirinin önemli bir vasfına dönüşen bu anlatımcı şiir geleneğinin Cumhuriyet edebiyatının ilk dönemlerindeki en önemli temsilcilerinden biri de Faruk Nafiz Çamlıbel'dir. Şiire Divan edebiyatı zevk ve estetik anlayışıyla başlayan ve Milli Edebiyat anlayışının etkisiyle devam eden Birinci Hececiler'den Faruk Nafiz Çamlıbel, gerek Türk şiirinin dil, muhteva, biçim ve işlev bakımından geçirdiği değişim gerekse dönemin siyasi ve kültürel ikliminin tesiriyle anlatının ön plana çıktığı şiirler yazar. Bu tez, Faruk Nafiz Çamlıbel'in şiirlerini anlatısallık ve anlatı unsurları bakımından değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda Faruk Nafiz Çamlıbel'in şiirleri anlatı, anlatısallık ve anlatı unsurları ( vaka, anlatıcı, karakter, zaman ve mekân) bakımından incelenmiştir. Türk şiirinde anlatı ve anlatısallık geleneği gibi konuların üzerinde durulmuştur. Yapılan bu çalışmayla Faruk Nafiz Çamlıbel'in şiirlerinde Tevfik Fikret ve Mehmet Âkif'in şiirlerinde gördüğümüz klasik anlamda manzum hikâyenin özelliklerinin ötesinde modern şiire yaklaşan bir anlatısallığın egemen olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
At the beginning of the 20th century poems were written in a narrative style that can be understood by large masses as a result of populist trend dominating in turkish political and cultural life. Faruk Nafiz Çamlıbel is one of the most important representative of republic literature, narrative poetry tradition which starts with Tevfik Fikret and turns into an important feature of Turkish poetry in National Literature(Milli Edebiyat) period. Faruk Nafız Çamlıbel one of the poets of Birinci Hececiler, who started to write poems with the understanding of esthetics and pleasure of Divan literature and continued with the understanding of National Literature, writes poems about both the evolution of Turkish poetry in terms of language content, style and function and the narrative standing out with the effect of political and cultural events of the period. This thesis purposes to evaluate Faruk Nafız Çamlıbel's poems in terms of narration and narrative forms.In this context Faruk Nafiz's poetry is analyzed in terms of narration, narrativity and narrative components(case, narrator, character, time and place ). The tradition of narrative and narrativity in Turkish poetry is mentioned. With this study is determined that there is more modern narrativity in Faruk Nafiz Çamlıbel's poetry than Tevfik Fikret's and Mehmet Akif's poetry as clasic poetic story' feature.