Banking sector and new economy in Ghana
Gana'da bankacılık sektörü ve yeni ekonomi
  1. Tez No: 530067
  2. Yazar: ABDUL-HAMID AHMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SENİHA ALEV SOYLEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Günümüzde, yeni ekonomi sürecindeki devrimci gelişmeler, tüm dünyada finansal sektörü geliştirip, şekillendirirken, finansal yenilikler sektörü daha üretken hale getirmektedir. Dolayısıyla, bankacılık sektörünün etkili ve verimli olması daha düşük maliyetle daha fazla hizmet sunmayı sağlayan yeni teknolojiler ile yakından ilişkilidir. Bu gelişmelere bağlı olarak, Gana'da bankacılık sektörü finansal sistem ve ekonomide önemli bir rol oynamaktadır. Bu sektörün GSYİH içindeki payı, 2015 yılında yüzde 54,6'dan 2016'da 56,5'e yükselmiştir. Bankacılık sektörü, tasarruf sahiplerinden borç alanlara fon sağlayarak ekonomik büyümeyi desteklemede önemli bir rol oynarken, bankacılık sisteminin verimlilik düzeyi; tüm ekonominin daha etkin çalışmasında büyük önem taşımaktadır. Bu bakış açısından hareketle, bu tez, bankaların faaliyetlerini eleştirel bir şekilde incelemek ve aynı zamanda bilgi ekonomisi, ağ ekonomisi ve bilgisayar çağı olarak adlandırılan yeni ekonomi sürecinde somut önerilerde bulunma çabasını içermektedir. Tezde aynı zamanda, Gana'da genel kamuoyunun bankacılık sektörü ve yeni ekonomi ile ilgili görüşlerini araştıran bir anket çalışması kullanılmıştır. Anket kapsamında ADB, GCB, Fidelity Bank, Access Bank ve Bonzali Kırsal Bankası müşterileri, bankacılık sektöründen uzmanlar ve girişimciler ile görüşülmüştür. Araştırmanın bulguları, bankacılık sektöründe yeni ekonominin benimsenmesinin önünde yüksek işlem maliyetleri ve yüksek fiyatlar, siber suç ve dolandırıcılık gibi birçok zorluğun büyük önem taşıdığını göstermektedir. E-bankacılık hizmetlerini benimseme konusundaki zorluklarla başa çıkma yolunda, bankaların adli bankacılık sistemi kurmaları ve bunun için yüksek işlem fiyatlarını azaltmaları ve siber riskten kaçınmak için sıkı kontroller, düzenleyici kurallar geliştirmeleri tavsiye edilmektedir. Sahtekârlık ve Ponzi bankacılık programlarının denetlenmesi makroekonomik istikrara da katkıda bulunacaktır. Sonuçta, bu tür zorluklar olsa da, müşteriler ve uzmanlar ağırlıklı olarak nakit çekmek, hesap bakiyesini ve banka hesap özetini kontrol etmek amacıyla mobil bankacılık, internet bankacılığı ve ATM hizmeti gibi yeni ekonomi ürünlerini kullanmaktadır. Bu açıdan bakıldığında, yeni ekonominin bankacılık sektörünün faaliyetlerini Gana'da etkilediği ve bankaların faaliyetlerini en son teknoloji ile donatmaya başladığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, revolutionary developments in the new economy process develop and shape financial sectors all over the world, while financial innovations make the sector more productive. Hence, the banking sector is closely linked to new technologies that enable more effective and efficient service at a lower cost. Depending on these developments, Ghana's banking sector play a significant role in the financial system and the economy. It contributes 56.5 percent to Ghana's GDP in 2016 representing an increased from 54.6 percent in 2015 to 56.5 in 2016. While the banking sector plays an important role in supporting economic growth especially in allocating funds from savers to borrowers, the productivity level of the banking system is of great importance for the whole economy to operate more effectively. From this point of view, this thesis contains an effort to critically examine the activities of the banks and make concrete suggestions in the new economy process also at the same time called the information economy, the network economy and the computer age. The thesis also employed a research questionnaire from a study that sought to seek opinion from the general public regarding the banking sector and the new economy in Ghana. Within the scope of the survey, bankers and customers from ADB, GCB, Fidelity Bank, Access Bank and Bonzali Rural Bank, experts from the banking industry and entrepreneurs were interviewed. The findings of the study shows that in the adoption of the new economy in the banking sector, many challenges such as high charges, e-crime and fraud are of great importance. To deal with the challenges of adopting e-banking services, the thesis recommended that the banks should undertake rigorous controls to reduce the high charges to establish a judicial banking system and to develop regulatory rules to avoid cyber risk. Auditing fraud and Ponzi banking programs will also contribute to macroeconomic stability. After all, even though such difficulties persist, customers and experts mainly use new economy products such as mobile banking, internet banking, and ATM service for ultimate purpose of withdrawing cash, checking account balance and bank statement request. In view of this, the new economy appears to have affected the banking sector's activities in Ghana, and the banks are beginning to equip their operations with the latest technology.