Kurutulmuş et ürünü üretmek için soğuk kurutucu tasarımı ve elde edilen kuru et ürününün kuruma-kalite karakteristiklerinin belirlenmesi
Designing cold dryer for producing dried meat product and determining the drying-quality characteristics of dried meat product
- Tez No: 530077
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada; minimal işlem görmüş ve gıda güvenliği açısından risk oluşturmayan kurutulmuş bir et ürünü üretmek için düşük sıcaklıkta kurutma yapan bir kurutucu tasarlanması ve bu kurutucudan elde edilen ürünün kalite karakteristiklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaca yönelik olarak; öncelikle ete minimal işlem uygulayabilecek, gıda güvenliğini sağlayabilecek ve soğuk şartlarda (
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to design a dryer that operates at low temperature for the production of a dried meat product that is minimally processed and does not pose a risk to food safety and to determine the drying and quality characteristics of the product obtained from this dryer. On this purpose, firstly a new dryer which can carry out minimal processing to the meat, provide food safety and perform drying in cold conditions (