Medikal turizmde rekreasyon planlaması ve müşteri tatmini ilişkisi: İstanbul örneği
The relationship between recreation planning and customer satisfaction in medical tourism: The Istanbul case
- Tez No: 530078
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Geçmişten günümüze sağlığın korunması faktörü insanoğlu için, yaşamın sağlıklı bir şekilde devam ettirilmesinde önemli bir unsurdur. Özellikle teknolojinin gelişmesi ve ortalama ömrün uzamasıyla birlikte bilinçlenen bireyleri, sağlığı korumaya yönelik faaliyetlere yöneltmiştir. Çünkü insanın fiziksel ve ruhen sağlık kaygıları her şeyden önce gelir. Bedensel veya ruhsal sağlığın yitirilmesi veya aksama durumu kişiyi tekrardan sağlığını kazanma isteği ile tedavinin ön planda olacağı hizmetlere yöneltmektedir. İnsanların kaybedilen veya aksayan sağlıklarını tedavi ettirmek, sağlıklı olan bireylerin ise sağlıklarını koruma ve bu yolla yaşam sürelerini uzatmak istemeleri durumu, tedavi için seyahatlere olan talebi arttırmıştır. Turizmin çeşitlenmesinde önemli faktörlerinden biri olan sağlık, tıbbi ve teknoloji alanındaki gelişmelerle gerek ülkemizde gerekse gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde büyük ilerleme kaydeden sektör durumuna gelmiştir. Gelişmiş ülkelerde eğitim ve refah seviyesinin yüksek olması sebebiyle, insanlara yüksek maliyetli olarak sağlık hizmetlerine neden olmaktadır. Bu durum insanları farklı destinasyonlarda sağlık hizmeti arayışına itmiştir. Teknolojik imkânlardaki ilerleme, sağlık hizmeti sunan tesislerin artışı ve rekabet ortamı sonucunda gelişmekte olan ülkeler, gelişmiş ülkelere nazaran daha makul fiyatlarla tedavi imkânı sunmaktadır. Çalışma 5 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, araştırma problemi, araştırmanın amacı, varsayımlar, sınırlılıklar yer almaktadır. İkinci bölümde alanyazında çalışmanın kavramsal çerçevesine ve ilgili araştırmalara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde çalışmanın araştırma süreci ve yöntemi yer almaktadır. Dördüncü bölümde ise, bulgulara ve yorumlamalara, son bölümde ise araştırmanın sonuçlarına yer verilerek, öneriler geliştirilmiştir. Günümüzde sağlık turizmi, sadece tedavi amaçlı seyahati kapsamayıp, birçok hizmetin içerdiği paketlerle sunulmaktadır. Hastaların, tedavileriyle birlikte tatil yapma ve boş zamanlarını değerlendirdikleri faaliyet ihtiyacı artmaktadır. Aracı kurumlar ise bu ihtiyaçları karşılamak, tedaviden arta kalan zamanı gittiği ülkede değerlendirmek isteyen hastalar için alternatif rekreasyon faaliyetlerinin içeren paketler oluşturmaktadır. Bu nedenle bu çalışmada İstanbul'a gelen medikal turistlerin, tedavileri boyunca katıldıkları rekreasyon faaliyetleri araştırılmıştır. Ayrıca bu çalışmada medikal turistlerin katıldıkları rekreasyon faaliyetlerinden tatmin olup/olmadıkları ve rekreasyon faaliyetlerinin müşteri tatminine etkisini belirlemek amaçlanmıştır. Bu araştırmanın sonucunda, İstanbul'a gelen medikal turistlerin tedavileri dışında boş zamanlarını değerlendirdiklerini rekreasyon faaliyetlerini tespit edilmiş olup, medikal turistlerin boş zaman davranışı ile boş zaman tatmini arasında anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Protection of health as a factor, in past and today, kept its position, as being an important element for continuation of human life, in a healthy manner. Especially, along with individuals becoming conscious, the developments in technology and the extension of average human life, human beings are more oriented to engage in activities for protection of health. Individuals started to assign highest priority to concerns about physical and mental health. In case of loosing health or entering in a status of having limping of bodily or mental health, individual having desire to regain health is routed to receive mostly treatment services. In cases of lost or limping bodily or mental health, individual is again with desire to gain health is oriented with priority to receive services of treatment. The cases of human beings desiring to have their lost or limping health status treated and the healthy individuals desiring to protect their health; extend their life span, increased demand for travel to receive treatment. Health is one of the important factors in tourism differentiation and reached at a state of a sector which experienced significant advancements both in this country and in developed and developing countries. Since level of prosperity and education, in developed countries are high, the cost of provision of health services are also high. This fact moved human beings, to a state of looking for health services in different destinations. Advancement in technological resources resulted in increase of facilities providing health services. The developing countries, as compared to developed countries, operating in competitive environment, entered into a state of providing treatment resources for individuals at more reasonable prices. This study contains 5 sections. In the first section, the formulation of research problem, purpose of the research, assumptions and restrictions are indicated. In the second section, conceptual framework of the study at literature is indicated and emphasized. In the third section, the research process of the study and its management is assessed. In the forth section, findings are indicated.In the final section conclusions are stated and the proposals (alternatives) are developed. Currently, health tourism does not only contain travelling for treatment purposes but is being supplied in packages having many services in it. Along with treatment of patients, the need for making holiday and having leisure time activities are increased. Whereas the intermediary institutions are preparing packages to meet such needs and to have time remaining after treatment, be used, in recreation activities, in the destination country. Because of this, the recreation activities entered into, during remaining time of treatment by the medical tourist who arrived in Istanbul are researched, in this study. Furthermore, determinations are made if medical tourist are satisfied/or not satisfied, from the recreation activities, along with the determination of effect of reaction activity to customer satisfaction, in the study. At the end of this research study, the reaction activities in which the medical tourists arriving in Istanbul entered into in leisure time are determined. There is a significant relationship between the leisure behavior and leisure time satisfaction of medical tourists.