Çevrimiçi gazete haberlerinde suç olgusu: Okuyucu yorumlarına yönelik bir inceleme
Crime phenomenon in online newspapers: A review for reader comments
  1. Tez No: 530093
  2. Yazar: ESRA ÖZTÜRK ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MURAT MENGÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
21. yy. toplumunda internet teknolojisinin gelişimi ile bireylerin haber alma ve habere ulaşma imkân ve olanakları artmıştır. Bireylerin internet aracılığıyla dünya medyasında ve yerel medyada yer alan haberlere ulaşımı yer, mekân ve zaman fark etmeksizin hızlı ve kolay hale gelmiştir. Bu doğrultuda gelişen ve yaygınlaşan çevrimiçi gazetecilik kitle iletişiminin karşılıklı olarak sürdürülebilmesi için yorum yapma olanağı sunmaktadır. Okuyucuların gündemde yer alan haberlere aktif katılım göstererek duygu, düşünce, görüş ve önerilerini açık ve net şekilde dile getirdiği görülmektedir. Bu bağlamda çalışma kapsamında Türkiye çevrimiçi gazetelerinden en çok ziyaretçi alan habertürk.com, ensonhaber.com ve haber7.com sitelerinde yer alan kadın ve erkek cinsiyetlerinin suçlu veya mağdur olduğu haberlere yönelik okuyucu yorumlarının nicel içerik analiz yöntemi ile çözümlemesi yapılmıştır. Araştırma sonucunda toplumsal alanda erkeğin suçlu olduğu haberlere en çok“hakaret, şiddet ve küfür ifadesi”içeren yorumlar yapıldığı, kadının suçlu olduğu haberlere ise“kadın suçluluğunun savunulduğu”düşüncesi içeren yorumlar yapıldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
21. century society, with the development of Internet technology, the conditions and possibilities of access to the news and freedom of individuals has increased. The world media and local media news access to individuals via the internet become fast and easy regardless of location ,space and time. Spreading and evolving in this direction, in order to sustain mutually of mass communication online journalism gives you the opportunity to make a comment. On the agenda of active participation in news readers by showing feelings, thoughts, expressed in your comments and suggestions it is observed that a clear and crisp manner. In this context, receives the most visitors in Turkey within the scope of the study of online Newspapers“haberturk.com, ensonhaber.com, haber7.com”sites of gender in male and female or the victim is guilty of the qualitative content analysis of Reader comments on news that were analyzed with the method. As a result of research in the social sphere, the man is guilty with the news that most of them“insults, violence and swearing of a statement”contains the comments made , the news that she's guilty,“the idea of female delinquency defended”contains the comments that were made.