Dil öğretim seti inceleme kriterleri ve Türkiye'de kullanılan Arapça setler
The criteria for evaluation of language learning set and the Arabic language learning sets in Turkey
  1. Tez No: 530092
  2. Yazar: SÜLEYMAN KABLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SULTAN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, Eastern Linguistics and Literature, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 307
Özet
Arapçanın yabancılar tarafından öğrenimi farklı gerekçelere ve metotlara bağlı olarak asırlardır süregelmiş, zamanla birçok dil öğretim materyalleri hazırlanmıştır. Son dönemlerde Arap dünyasında hazırlanan öğretim materyallerinin çoğu, bugün Türkiye'de de kamusal ve sivil alanda etkin bir şekilde Arapça öğretim materyalleri niteliğinde kullanılmaktadır. Araştırmada öncelikle modern dönem Arap âleminde, Arap dili öğretim materyali niteliğinde yabancılara yönelik hazırlanmış dil setlerini değerlendirebilmek için dil seti inceleme kriterleri belirlenmiştir. Uzmanlarca dil seti inceleme kriterleri henüz sistemli bir yapıda hazırlanmadığı için araştırma sürecinde en büyük zorluk bu bölümde yaşanmıştır. Belirlenen kriterler esas alınarak önce Arap ülkelerinde ve Türkiye'de telif edilmiş Arapça öğretim setleri saptanmıştır. Ardından Türkiye'de Arapça öğretimi amaçlı kullanılan dil öğretim setleri incelenmiştir. İncelemede, her setin teorik yapısı, içerik analizi ve biçim faktörü bağlamında başarı başarısızlık yönleri açıklığa kavuşturulmuştur. Yine bu setlerin Arapça temel dil becerileri öğretiminin açılımı olan dinleme ve anlama, konuşma, okuma becerisi, yazı ve kompozisyon öğretimi açısından da değerlendirmeleri yapılmıştır. Sonuçta Türkiye'de kullanılmakta olan Arapça öğretimi materyalleri, Arapça öğretim hedeflerini gerçekleştirmede yöntem, içerik, nitelik ve güncellik yönüyle yetersiz bulunmuştur. Öğretim programları ve hedeflerine uygun güncel setlerin hazırlanması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Learning Arabic by the foreigners for different reasons and in different methods has been a case. A lot of learning materyals have been prepared for a long time. Language learning materyals prepared in the Arab World recently have been effectively used in the governmental and non -governmental areas in Turkey. In this research, initially, in the modern Arab World, the criterias to evaluate the language learning sets for the foreigners have been established. Since language learning set evaluation criterias have not established systematically, the hardest part of this research took place in this section. The criteria based Arabic learning sets in Turkey and in the Arab World are chosen. Following this, the Arabic learning sets in Turkey are evaluated. In this evaluation, each set is analyzed in terms of theoretical structure, syllabus form and the structural factor, monitoring the successful and the unsuccessful areas. These sets are also evaluated in terms of listening, understanding, speaking, reading; the basic Arabic learning abilities. Besides, the sets are evaluated in terms of writing composition and compositional teaching. In conclusion, the Arabic teaching materyals used in Turkey are evaluated as insufficient in terms of achieving targets of Arabic teaching; sytle, syllabus, quality and up to dating. Preparation of new target based and education program based sets is advised.