Çevrimiçi gazetelerde kadına yönelik şiddet haberlerinin incelenmesi
Review of news of violence against women in online newspapers
  1. Tez No: 672414
  2. Yazar: GÖZDE BUSE PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA ŞAKI AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve İletişim Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Toplumumuzda kadına ve erkeğe oluşturulan öznel kimliklerin getirmiş olduğu rol ve sorumluluklar gereği ortaya çıkan toplumsal cinsiyet algısı kadınların ev ve iş yaşamlarında ikinci planda tutulmasına ve bazı bastırılmış kalıpyargıların içerisine itilmeye zorlanmıştır. Küçük yaşta öğrenilmeye başlanan bu kalıpyargılar, kadın ve erkek üzerine geliştirilen önyargıların bir kısmını oluşturmaktadır. Yani cinsiyet, kalıp yargıları, toplumda oluşan kadın-erkek eşitsizliğine neden olan en güçlü ön yargılardan biridir. Bu çalışmanın amacı kadının konu alındığı fiziksel şiddet içeren haberlerde, kadınların uğradığı fiziksel şiddetin incelenerek, kadına şiddetin yer aldığı haberlerin online gazete haberlerinde nasıl sunulduğunun ortaya çıkarılmasıdır. Online gazete (Milliyet, Hürriyet ve Sabah) haberlerinde yer alan kadına yönelik fiziksel şiddet haberlerinde şiddet içeriğinin kapsamını ve yer alış biçimini ortaya çıkarmayı hedefleyen bu araştırmada içerik analizi kullanılacaktır. Neticede kadınlara uygulanan fiziksel şiddetin medya tarafından nasıl yansıtıldığı, haber içeriğinde kadının nasıl gösterildiği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Gender perception, which arises due to the roles and responsibilities brought by subjective identities created for women and men in our society, has forced women to be kept in the background in their home and work lives and pushed into some suppressed stereotypes. These stereotypes, which begin to be learned at a young age, constitute part of the prejudices developed on men and women. In other words, gender, stereotype judgments are one of the strongest prejudices that cause the inequality between men and women that occurs in society. The aim of this study is to examine the physical violence suffered by women in the physical violence news in which women are subject and to reveal how the news about violence against women is presented in online newspaper news. Content analysis will be used in this study, which aims to reveal the scope and way of taking part in the content of violence in the news of physical violence against women in Online newspapers (Milliyet, Hurriyet and Sabah). As a result, it was examined how physical violence against women is reflected by the media and how women are shown in the news content.