Tesis düzenleme algoritmalarının performans karşılaştırılması:hava kargo vaka çalışması
  1. Tez No: 530107
  2. Yazar: DİLEK AKGEYİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, belirli bir ağda hava kargo hizmeti veren havayolu kargo deposu bir tesis olarak ele alınmıştır. Ve deponun harcadığı zamanı, çaba ve malzeme taşıma maliyetini azaltan etkili ve verimli bir yerleşim oluşturma amaçlanmıştır. Aralarındaki akış miktarının fazla olduğu departmanlar arasındaki mesafe azaltılarak taşıma maliyeti minimizasyonunu amaçlayan bir model geliştirilmiştir. Çalışmada yer verilen tesis yerleşim planlaması için Karınca Koloni Optimizasyonu (ACO) algoritması ile entegre BlocPlan yerleşim yapısı ile dikkate alınmıştır. Oluşturulan model MATLAB'da yazılmıştır. Geliştirilen model iki farklı senaryo ile literatürdeki diğer yerleşim algoritmalarından MCRAFT, SFLA ve BLOCPLAN ile karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar, geliştirilen modelin tesis yerleşiminde taşıma maliyeti azaltmada etkili olduğunu göstermiştir. Bunun yanı sıra geliştirilen model, hava kargo deposunun yerleşim işlevine uygun sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, air cargo warehouse providing air cargo service in a specific network has been considered as a facility. And it is aimed to create an efficient and efficient settlement that reduces the cost of the time, effort and material transportation of the warehouse. A model has been developed aiming at minimizing the transportation cost by reducing the distance between the departments where the amount of flow between them is large. FLPs included in the study have been taken into the consideration with the BlocPlan layout construction that is integrated with the Ant Colony Optimization (ACO) algorithm. The generated model has been written in MATLAB. The developed model is compared with MCRAFT, SFLA and BLOCPLAN in two different scenarios from other algorithms in the literature. The results have shown that the developed model is effective in reducing the cost of transport in the facility layout. Besides, the developed model has given appropriate results to the functioning of the air cargo warehouse.