Endemik Muscari turcicum Uysal, Ertuğrul & Dural ve Muscari vuralii Y. Bağcı & Doğu türlerinin morfolojik, karyolojik ve moleküler karakterizasyonu
Morpholgical, karyological and molecular characterization of endemic Muscari turcicum Uysal, Ertuğrul & Dural and Muscari vuralii Y. Bağci & Doğu species
- Tez No: 530108
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNA UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu tez ile birbirleriyle oldukça benzer iki sümbül türünün aralarındaki akrabalık ilişkileri morfolojik karyolojik ve moleküler açıdan ele alınmıştır. Araştırma sonucunda ele alınan türlerin birbirleriyle oldukça yakın ilişkili olduğu ortaya çıkmıştır. Türler arasında morfolojik farklılıklar oldukça sınırlı olup nerdeyse perigon rengiyle sınırlıdır. Karyolojik verilere göre her iki türün kromozom sayıları aynı olup (2n=18), kromozom formülü (14m, 4sm) ve karyomorfolojisi açısından da bir fark bulunamamıştır. ISSR markırlarından gelen sonuçlar ise bir türün farklı popülasyonları arasında bile olabilecek bir uzaklıkta (benzerlik %73, farklılık %27) türlerin genetik benzerliğine işaret etmektedir. Dış grup olarak dahil edilen Muscari anatolicum türü ise %32 oranında diğer türlere benzemektedir. Sonuç olarak elde edilen morfolojik, karyolojik ve moleküler veriler ile Muscari turcicum ile M. vuralii türlerinin ayrı iki tür olarak ele alınmasına gerek olmadığı ve yapılacak daha kapsamlı çalışmalarla bu türler arasındaki taksonomik ilişkinin net olarak ortaya konabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Within this thesis, the relationships between two hyacinth species which are very similar to each other are discussed from morphologic, karyology and molecular point of view. As a result of the study, it has been found that the studied species are closely related to each other. Morphological differences between species are quite limited and are limited to almost perigon colour. According to the karyological data, there was no difference between the two species in terms of chromosome number (2n = 18), chromosome formula (14m, 4sm) and karyomorphology. The results from the ISSR markers indicate that the genetic similarity at a distance (similarity of 73%, difference of 27%), which may be even among different populations of same species. Muscari anatolicum species, which are included as an external group, are similar to other species by 32%. As a result of this study, since the obtained the morphological karyological and molecular data indicates that Muscari turcicum and M. vuralii species could not be considered more as two separate species and therefore the taxonomical relationship between these two species would be clearly put by more detailed studies.