Çocuk polikliniğe başvuran hastalarda 'ROME IV' kriterlerine göre kabızlığın belirlenmesi ve etki eden faktörlerin araştırılması
The detection of constipation in patients who apply togeneral pediatric outpatient clinic according to rome IVdiagnostic criteria and study on the factors influencing IT
  1. Tez No: 530130
  2. Yazar: GULNARA HEYDAROVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞATAY NUHOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Genel pediatri polikliniğine herhangi bir nedenle başvuran 1ay-18 yaş arası çocukların, 'ROME-IV' tanı ölçütlerine göre değerlendirilerek kabızlık sıklığının saptanması, hasta çocukların demografik özellikleri ve beslenme şekilleri gibi özelliklerinin aynı yaş grubundaki sağlıklı çocuklara ait veriler ile kıyaslanması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 01.04.2018 ile 1.05.2018 tarihleri arasında genel pediatri polikliniğine herhangi bir nedenle başvuran 1ay-18 yaş arası 1000 çocuk değerlendirildi. Bu çocuklarda 'ROME-IV' tanı ölçütlerine göre fonksiyonel kabızlık tarandı. Kabızlık yakınmaları ile başvurup kabızlık tanısı koyulan çocuklar ve kabızlık yakınmaları dışında başka bir yakınma ile başvuran ancak hekim değerlendirmesi sonucu kabızlık tanısı koyulan çocuklar ve kabızlık tanısı almayan diğer çocuklar (toplamda 1000 çocuk) çalışmaya dahil edildi. Hastalar kabız ve kabız olmayan iki gruba ayrıldı.Tüm çocukların aileleri, çalışmanın amacı ve içeriği hakkında bilgilendirildi. Ailelerden onam alındı. Fonksiyonel Kabızlık için hazırlanan özel formlarda çocukların başvuru yakınmaları ve demografik özellikleri sorgulanarak, kaydedildi. Elde edilen veriler, Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırmaları (TNSA)-2013 verileri ile karşılaştırıldı. BULGULAR Çalışma yaşları 1.5 ay ile 17 yıl arasında değişmekte olan, 486'sı (%48,6) erkek, 514'ü (%51,4) kız olmak üzere toplam 1000 çocuk üzerinde yapılmıştır. Çocukların yaş ortalaması 7.12±5.12 yıldır. Çocukların 168'inde (%16,8) kabızlık saptandı. Çocuklarda kabızlık başlama yaşı doğumdan itibaren ile 14 yaş arasında değişmekte olup, ortalaması 1.96±2.68, (1) yaştır. Kabızlık tanısını konulan 168 olguda bakılan çeşitli dermografik özellikler kabızlık olmayanlarla karşılaştırıldığında anlamlı bir veri saptanmadı. Doğum kilosu 2500 gr altında olan çocukların %15,8'inde, 2500 gr ve üzerinde olan çocukların %16,9'unda kabızlık görülmekte olup, aralarında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır (p>0,05). Doğum şekli C/S olan çocukların %19,4'ünde, NSD olan çocukların %15,2'sinde kabızlık görülmekte olup, aralarında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır (p>0,05). Ek hastalığı olan çocuklarda kabızlık görülme oranı (%29,9), ek hastalığı olmayan çocuklardan (%15,2) istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksektir (p:0.000; p0,05). Annesi dışında başka birinin bakımında olan çocuklarda kabızlık görülme oranı (%22,8), annesi tarafından bakılan çocuklardan (%10,8) istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksektir (p:0,000; p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the prevalence of constipation in children aged between 1 month and 18 years old who apply to the paediatrics outpatient clinic for any reason according to the diagnosis criteria of 'ROME-IV'. In this study, we aimed to compare the demographic characteristics and dietary patterns of sick children with healthy children in the same age group. Materials and Methods: In this study, Between the dates 1st March 2018 and 1st May 2018, 1000 children aged between 1 month and 18 years who applied to the general paediatrics outpatient clinic for any reason between 01.04.2018 and 1.05.2018 were evaluated. These children were screened for functional constipation according to the diagnosis criteria of 'ROME-IV'. Children with constipation complaints who are diagnosed with constipation and children who applied with other than constipation complaints but diagnosed with constipation after doctor's examination, in total 1000 children, were included in the study. Patients were divided into two groups: patients with constipation and patients without constipation. The families of children diagnosed with constipation were informed about the purpose and the content of the study. The approval was obtained from the parents. In the special forms prepared for functional constipation, the children's complaints and their demographic characteristics were recorded by questioning them. The resulting data were compared with Turkey Demographic and Health Surveys-2013 (TNSA). RESULTS The study was conducted on a total of 1000 children, 486 of whom (48,6%) were boys and 514 (51,4%) were girls, whose ages ranged from 1.5 months to 17 years. The average age of the children was 7,12 ± 5,12 years. Constipation was detected in 168 (16,8%) of the children. The age of onset of constipation in children varies from birth to 14 years of age and the mean is 1.96±2.68, (1) year. When the demographic features of 168 patients diagnosed with constipation were compared with those without constipation, no significant data was found. Constipation was detected at 15,8% of the children whose birth weights are below 2500 grams and at %16,9 of the children whose birth weights are over 2500 grams and no significant data was found. (p>0,05). Constipation was detected at 19,4% of the children whose delivery method was C-section, and at 15,2% of the children whose delivery method was NSD and no significant data was found. (p>0,05). The rate of constipation was found to be significantly higher in children with comorbidities (29,9%) than in children without comorbidities (15,2%) (p: 0,000; p 0,05). As statistically, the rate of constipation was found to be significantly higher in children in the care of someone other than her mother (22,8%) than the children in the care of their own mother on a significant level (p: 0,000; p 0,05).